Gmina wejherowo

Aktualności

Stowarzyszenie „Bursztynowy Pasaż” podsumowuje swoją działalność (cz. 1) Konkursy „Bursztynówka” i „Aktywne Sołectwo”

Nadszedł czas podsumowań. W latach 2014-2020 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Stowarzyszenie „Bursztynowy Pasaż” LGD zorganizowało dwa cykliczne działania aktywizacyjne i promocyjne! Były to konkursy “Aktywne Sołectwo” oraz “Bursztynówka”, które cieszyły się sporym zainteresowaniem odbiorców.

Przedmiotem Konkursu „Aktywne Sołectwo” jest realizacja projektów na terenie gmin Gniewino i Wejherowo, skierowanych do mieszkańców poszczególnych sołectw. Projektem jest inicjatywa społeczna o określonym celu, działaniach, harmonogramie oraz budżecie. Projekty te przybierały różną formę, zarówno zakupu produktów służących rozwojowi i integracji lokalnego społeczeństwa, jak i organizacji wydarzeń o charakterze integracyjno – aktywizacyjnych  (np. imprezy plenerowej zorganizowanej na boisku lub w parku sołeckim, zabawy integracyjnej w jednym z obiektów użyteczności publicznej dostępnej dla mieszkańców sołectwa, zabawy tanecznej, warsztatów, ogniska, gry terenowej, wystawy, rajdu, biegu,  itp.)
Idea konkursu sprowadza się do aktywizacji oraz wspólnego działania społeczności lokalnych. Ważne jest zatem, aby mieszkańcy sołectw wykazywali się kreatywnością przy wyborze formy realizacji projektu oraz brali czynny udział nie tylko w tworzeniu projektu, ale również na etapie jego przygotowania i rozliczenia. W Każdym społeczeństwie istnieje taki odsetek mieszkańców, którzy z różnych przyczyn, nie uczestniczą w lokalnych spotkaniach i nie nawiązują kontaktów z „sąsiadami”. Konkurs „Aktywne Sołectwo” ma na celu zachęcenie tych osób do wyjścia z domu, lepszego poznania środowiska, w którym na co dzień przebywają, odnowienia przerwanych znajomości oraz wspólnego spędzenia czasu w miłej atmosferze.

Ideą Konkursu „Bursztynówka” jest wyłonienie wśród mieszkańców obszaru LGD uzdolnionych amatorów w dziedzinie działalności kulinarnej i rękodzielniczej oraz wyróżnienie ich niecodziennych aktywności. Konkurs realizowany jest w dwóch kategoriach: produkt rękodzielniczy i produkt kulinarny. Współzawodniczyć mogą wszyscy pełnoletni mieszkańcy gmin Gniewino i Wejherowo. Poziom zaprezentowanych w konkursie produktów jest bardzo wysoki, a sami uczestnicy udowodniają wszystkim, że oprócz umiejętności kulinarnych oraz rękodzielniczych posiadają również nieograniczoną kreatywność i wyobraźnię. Wśród zgłaszanych prac znalazły się m.in. obrazy olejne, akwarelowe oraz szyte z materiału, serwetki robione na szydełku, szydełkowe „postacie”, doniczki z materiału i cementu, szydełkowa poduszka i torebka z zawleczek, drewniana lampa, rzeźba w drewnie, oraz kulinarne wariacje z marchewką i dynią w roli głównej: pasztety, pierogi i kopytka, marchwiowe chipsy, monoporcje deserowe, kompoty, zupy i przepyszne ciasta, torty i desery. Zgłaszane prace oceniała m.in. dr Katarzyna Zawistowska z Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach oraz zapraszamy do zapoznania się z załączonymi grafikami, przedstawiającymi laureatów ww. konkursów.

bursztynowy pasaż