Gmina wejherowo

Turystyka

Turystyka

Gmina Wejherowo to piękny zakątek północnych Kaszub, leżący na ważnym szlaku komunikacyjnym łączącym Gdańsk ze Szczecinem. Usytuowana jest w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów w linii prostej od brzegów Morza Bałtyckiego. Gmina powstała w czerwcu 1934 r. z połączenia wójtostw w Bolszewie, Gniewowie, Łężycach, Wejherowie – Zamku oraz kilku niezależnych obszarów dworskich. Obecnie terytorium tej samodzielnej jednostki samorządowej stanowią, otaczające miasto Wejherowo, tereny wiejskie. W szesnastu sołectwach gminy zamieszkuje ponad 23 tys. mieszkańców. Na malownicze pejzaże w sporej części składają się rezerwaty przyrody i obszary chronionego krajobrazu. Ponad połowę powierzchni Gminy zajmują lasy i grunty leśne, a także liczne jeziora. Przez tutejsze tereny przepływa ponadto kilka rzek i potoków. Dzięki temu, Gmina jest terenem atrakcyjnym dla turystów i ludzi aktywnie wypoczywających.

Gmina Wejherowo posiada ogromny potencjał do rozwoju przedsiębiorczości, z powodzeniem wykorzystywany w istniejącej strefie przemysłowej, zarówno przez lokalnych, jak i zagranicznych inwestorów. Działa tu ponad 1000. podmiotów gospodarczych. Do najważniejszych zalicza się: Balexmetal – czołowy producent i dostawca rozwiązań i stalowych materiałów budowalnych, Klose – gościcińska fabryka mebli z ponad 100. letnią tradycją, Porta KMI – producent drzwi wewnętrznych, wejściowych, zewnętrznych i technicznych, Orlex Invest – jeden z największych developerów w regionie, Hydroinstal Drewa – wykonawca sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Interdrex – producent drzwi wewnętrznych, wejściowych, szklanych, przesuwnych, antywłamaniowych i przeciwpożarowych.

Bazę oświatową gminy stanowi 6. szkół podstawowych, przedszkole samorządowe i przedszkola prywatne oraz nowoczesne gimnazjum samorządowe w Bolszewie wraz z halą widowiskowo-sportową. Od  2013 roku klasy 1-3 w Bolszewie mają możliwość pobierania nauki w nowym budynku. Odnotowywany od lat wyż demograficzny przyczynia się do otwierania coraz liczniejszych przedszkoli prywatnych oraz punktów przedszkolnych. Od niedawna w Gminie funkcjonuje także Salezjańskim Centrum Młodzieży, w którym mieści się szkoła dla młodzieży męskiej na poziomie gimnazjalnym z preorientacją zawodową. Ciągły wyż demograficzny sprawia także, że Gmina nieustannie staje przed zadaniem rozbudowywania i modernizowania placówek.

W Gminie corocznie odbywa się szereg imprez o charakterze kulturalnym. Do najbardziej znanych należą kaszubskie Zielone Świątki w Zbychowie, Dni Gminy Wejherowo, Dożynki, Piknik Ekologiczny w Gościcinie, Festyn Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościcinie.

Na terenie gminy działa kilka zespołów artystycznych oraz Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo.
Gmina Wejherowo oferuje coraz to liczniejsze możliwości do rozwijania umiejętności sportowych, a także możliwości wypoczynku. Oferta sportowo – rekreacyjna zawiera wiele nowo powstałych obiektów, jak również sukcesywnie odnawianych. Jednymi z cenniejszych są: hala widowiskowo – sportowa w Bolszewie wraz z infrastrukturą zewnętrzną, strefa ArtPark w Bolszewie, strefa rekreacyjna w Gościcinie, lodowisko Biały Orlik przystań kajakowa w Orlu.

Ponad 50% powierzchni Gminy znajduje się w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie Gminy Wejherowo znajdują się piękne jeziora o czystej wodzie – Zawiat, Bieszkowice, Borowo, Orle, Wyspowo oraz Ustarbowo. W okresie letnim najchętniej odwiedzanym przez turystów jest jezioro Zawiat. Gmina Wejherowo zadbała o zorganizowanie tam strzeżonego miejsca przeznaczonego do kąpieli. Na gości pragnących połączyć piękno natury ze sportem i rekreacją czeka 18. dołkowe pole golfowe w Pętkowicach. W Kniewie znajduje się natomiast ferma strusi afrykańskich. Poza obcowaniem z tymi egzotycznymi ptakami i możliwością skosztowania przyrządzonych z nich przysmaków, na miejscu można również skorzystać z uroków wędkowania i grzybobrania. Dla chętnych organizowane są przejażdżki bryczką, a zimą kuligi.

Obiekty noclegowe w gminie Wejherowo:

Nazwa obiektu Adres Telefon E-mail www
Hotel „Victoria” Bolszewo
ul. Zamostna 1
58 778-28-48,
504-199-065
recepcja@hotelvictoria.pl www.hotelvictoria.pl
Zajazd „Boss” Łężyce
ul. Poziomkowa 1
58-671-48-99,
696-945-775
zajazdboss@wp.pl www.zajazdboss.pl
„Bingo” – Ośrodek wypoczynkowy Bieszkowice
ul. Słoneczna 2
58 672 82 36,
509-444-072
bieszkowice@wp.pl www.bieszkowice-bingo.pl
Dworek „Rajska Góra” Góra
ul. Wiejska 6
58 736-44-04,
888-999-575
info@rajskagora.pl www.rajskagora.pl
Gospodarstwo Agroturystyczne „Villa Holma” Zbychowo
ul. Spacerowa 19
58 672-82-92,
608-035-340
holma@holma.pl www.holma.pl
Gospodarstwo Agroturystyczne „Orlinek” Orle
ul. Nadrzeczna 15
58 572-02-44,
604-575-661
krzysztof.paupa@wp.pl www.orlinek.pl
Gospodarstwo Agroturystyczne „Agrohanka” Kniewo
ul. Aleja Lipowa 60
58 572- 22-12,
663-895-469
agrohanka@wp.pl www.agrohanka.ovh.org
Gospodarstwo Agroturystyczny – „Gościniec Oycowa Zagroda” Gowino
ul. Wejherowska 113
572-04-50,
606-122-647
recepcja@oycowazagroda.pl www.oycowazagroda.pl