Gmina wejherowo

Aktualności

Obchody X Dni Piaśnickich

W miniony weekend zakończyły miały miejsce obchody jubileuszowych, X Dni Piaśnickich. Tradycyjnie w kwietniu- Miesiącu Pamięci Narodowej upamiętniamy ofiary zbrodni nazistowskich  w lasach piaśnickich.

Tegoroczne Dni Piaśnickie rozpoczęły się 21. kwietnia Olimpiadą Piaśnicką ( relacja: https://ugwejherowo.pl/ix-olimpiada-piasnicka/). Kolejnego dnia uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Wejherowo brali udział w Rajdzie Gwiaździstym. Uczestnicy ze szkół podstawowych z Bolszewa, Gościcina, Orla, Gowina, Góry, Nowego Dworu Wejherowskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie, pod okiem nauczycieli i przewodników, pokonali pieszo kilkukilometrową trasę, po drodze wykonując zadania sprawnościowe, rękodzielnicze a także związane z wiedzą o zbrodni piaśnickiej. Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą i zaangażowaniem, za co otrzymały okolicznościowe puchary. Uwieńczeniem wysiłków wszystkich drużyn było wspólne złożenie kwiatów na grobie pomordowanych dzieci. Wójt Przemysław Kiedrowski podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Z okazji jubileuszu X Dni Piaśnickich, szczególne słowa uznania skierował do osób od wielu lat wspierają i uczestniczą w organizacji rajdu Gwiaździstego: Krzysztofa Grzeni, Jadwigi Sapiehy, Karoliny Jarząbek, Karoliny Białk, Sabiny Pierzgi, Edyty Ziarek- Fijoł, Marka Dargi, Roberta Fijoła.

Główne obchody zaplanowane były na sobotę 23. kwietnia. Od rana w lasach piaśnickich odbywały się Biegi Piaśnickie, które zgromadziły na starcie ponad 500 osób we wszystkich kategoriach. jest to powrót do tradycyjnej formuły biegu po dwóch latach obostrzeń związanych z pandemią. Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach puchary wręczali wójt Przemysław Kiedrowski, wicestarosta powiatu wejherowskiego Jacek Thiel, wiceprezydent Wejherowa- Arkadiusz Kraszkiewicz, poseł RP Kazimierz Plocke oraz nadleśniczy nadleśnictwa Wejherowo- Jacek Szulc. Zwycięzcą w kategorii mężczyzn został Andrii Pyvovar z Kijowa z czasem 35:52.39, zaś w kategorii kobiet Katarzyna Klahs z Połczyna czasem 41:43.51.

Równocześnie z biegami, pod pomnikiem głównym w Piaśnicy spotkali się samorządowcy, reprezentanci służb mundurowych, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych oraz placówek oświatowych, aby złożyć hołd pomordowanym. Po rozpoczęciu uroczystości, słowo do zebranych skierował wójt Przemysław Kiedrowski, który w swoim przemówieniu nawiązał do sytuacji, która ma miejsce na Ukrainie. Zwrócił uwagę, iż corocznie podkreślamy jak ważne jest przekazywanie pamięci o martyrologii lasu Piaśnickiego, aby nigdy więcej nie dochodziło do tak haniebnych czynów. Niestety, przekazywanie świadectwa o okrucieństwach hitlerowców nie zapobiegło powtórce historii. Postępowanie agresora rosyjskiego u naszych wschodnich sąsiadów, do złudzenia przypomina wydarzenia sprzed ponad 80 lat.

W trakcie uroczystości modlitwę za pomordowanych przeprowadził ksiądz infułat Daniel Nowak. Nie zabrakło także części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie, po której wypuszczone zostały gołębie na znak pokoju. Następnie odczytany został apel pamięci i kompania honorowa oddała salwę honorową. Na zakończenie uroczystości nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek przez przybyłe delegacje pod pomnikiem.

Także w niedzielę przygotowane zostały wydarzenia mające na celu upamiętnienie ofiar Piaśnicy. Z ArtParku w Bolszewie wyruszył rajd rowerowy zorganizowany przez Bolszewski Klub Rowerowy “Cyklista”, w którym brało udział kilkudziesięciu cyklistów, zaś z Orla wyruszyła grupa zwolenników nordic walking na czele z wójtem. Obie grupy spotkały się w Piaśnicy, gdzie wspólnie złożono wieniec.

Galeria zdjęć z Rajdu Gwiaździstego: https://ugwejherowo.pl/galeria/piasnicki-rajd-gwiazdzisty/

Galeria zdjęć z uroczystości przy pomniku: https://ugwejherowo.pl/galeria/uroczystosci-piasnickie/

Galeria zdjęć z Biegów piaśnickich: https://ugwejherowo.pl/galeria/biegi-piasnickie/

Galeria zdjęć z rajdu rowerowego i nordic walking: https://ugwejherowo.pl/galeria/piasnicki-rajd-rowerowy-i-nordic-walking/