Gmina wejherowo

Aktualności

IX Olimpiada Piaśnicka

W dniu dzisiejszym zainaugurowano obchody jubileuszowych, X Dni Piaśnickich.

Tradycyjnie pierwszym punktem obchodów jest olimpiada piaśnicka. Przed jej rozpoczęciem wójt Przemysław Kiedrowski, wraz dyrektorem szkoły podstawowej w Bolszewie- Panią Bożeną Brzuzy i uczniami, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą majora Edwarda Łakomego- pierwszego wójta gminy Wejherowo, który zginął w lasach piaśnickich z rąk hitlerowskich oprawców.

Na wstępie wójt wyraził uznanie dla wszystkich uczestników i ich opiekunów.

-Chciałbym podziękować Wam za to, że poświęcacie swój czas na zgłębianie tej wiedzy i jestem pewien, że będziecie przekazywać ją swoim rówieśnikom, ale także w przyszłości swoim dzieciom i wnukom. Podziękowania należą się także nauczycielom, którzy was przygotowywali oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia.- stwierdził wójt.

Następnie krótką prelekcję na temat zbrodni na terenie Pomorza wygłosiła Pani Elżbieta Grot, z Muzeum w Stutthofie.

Zmagania uczniów w olimpiadzie składały się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Po części pisemnej, wyłonionych zostało dziesięcioro finalistów, którzy przystąpili do kolejnego etapu. Odpowiedzi oceniane były przez  jury w składzie: Katarzyna Błędzka ( SP Bolszewo, organizator), Elżbieta Grot ( Muzeum Stutthof) , Monika Tomkiewicz (Instytut Pamięci Narodowej).

Najlepszą wiedzą o Piaśnicy i zbrodniach nazistowskich wykazała się Kornelia Garstka ze Szkoły Podstawowej w Górze.

Poza olimpiadą miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla uczestników konkursu plastycznego. Wyróżnione prace można było podziwiać na stworzonej okolicznościowej wystawie. Moża było także obejrzeć monodram “Naja krëwia” przedstawiony przez Adama Hebla ( w reżyserii Marka Czoski).

Jubileusz jest także okazją do  podziękowania dla osób, które w czasie wszystkich dotychczasowych edycji Dni Piaśnickich, szczególnie angażowały się w organizację uroczystości i obchodów. Osobom tym wójt wręczył pamiątkowe statuetki i dyplomy.