To już drugi tydzień stacjonarnej nauki w szkole dla dzieci i młodzieży. Czy to łatwe dla dzieci po tak długiej przerwie? Otóż nie. Dzieci niechętnie powróciły do szkoły a wydawać się mogło, że będzie inaczej. Wiemy, że są spragnieni swojego towarzystwa niemniej jednak odzwyczaili się po trochu od „zwykłego” funkcjonowania jakim jest nauka w szkole oraz od relacji z rówieśnikami „twarzą w twarz”. To wszystko sprawia im trudność. Zdecydowana większość dzieci twierdzi, że wolałaby wrócić do szkoły po wakacjach i zacząć nowy rok szkolny stacjonarnie od września, niż dokańczać ten w szkole. Nie ma się co dziwić, dzieci są wybite z rytmu, ich organizmy reagują inaczej, prowadzą inny tryb życia, dużo siedzą przed ekranem, mają mało ruchu. Trzymamy kciuki aby ta sytuacja nie powtórzyła się od września. Wszyscy czujemy negatywne skutki pandemii, miejmy nadzieję, że nasze dzieci maksymalnie wykorzystają wakacje i spędzą je w ruchu i na świeżym powietrzu.
Trzy dni egzaminów ósmoklasisty
Już od wtorku 25 maja ruszają egzaminy ósmoklasisty. Kolejne części egzaminu odbędą się 26 i 27 maja. Będzie to sprawdzian wiedzy i najważniejszych umiejętności, obejmujący cały okres szkoły podstawowej. Podczas egzaminu obowiązują obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem. Uczniowie poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty 2 lipca, a zaświadczenie o wynikach, potrzebne podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, otrzymają 9 lipca 2021.
Do egzaminu ósmoklasisty w Gminie Wejherowo przystąpi 344 uczniów.
Na początek język polski. Egzamin z tego przedmiotu uczniowie piszą we wtorek 25 maja. Zaczynają od godz. 9, a na wypełnienie arkusza mają 120 minut. W ciągu 100 minut muszą uporać się z arkuszem egzaminacyjnym z matematyki. Ten egzamin z kolei zaplanowany jest na środę 26 maja. W czwartek 27 maja uczniowie będą pisać egzamin z języka obcego nowożytnego. Mają na to 90 minut. Największa grupa ósmoklasistów (96,66 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki.
Dla tych, którzy z powodu m.in. kwarantanny nie będą mogli podejść do egzaminu, OKE przygotowało dodatkowe terminy w dniach 16,17 i 18 czerwca. Egzaminy rozpoczynają się o godz. 9.00
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych przypominających objawy COVID-19. Nie mogą uczestniczyć w nim osoby, przebywające w domu z innym członkiem rodziny, którego obowiązuje izolacja w warunkach domowych. Na teren szkoły można wejść z zakrytymi ustami i nosem, w obowiązkowej maseczce. Maski obowiązują na terenie całej szkoły, można je zdjąć dopiero na sali egzaminacyjnej, po zajęciu miejsca. Uczniowie podczas egzaminu muszą siedzieć w ławkach oddalonych od siebie o 1,5 m.
Na egzamin uczniowie mogą przynieść tylko przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. W trakcie egzaminu nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Zakazane jest również przynoszenie i korzystanie z urządzeń telekomunikacyjnych, takich jak smartfony.