Gmina wejherowo

Aktualności

Dożynki Gminne 2021, Bieszkowice

W ostatnią niedzielę sierpnia 2021 r.  na boisku w Bieszkowicach odbyły się Dożynki Gminne, podczas których rolnicy podziękowali za plony. Uroczystości rozpoczęły się  mszą święta, w której dziękowano za plony. Nie zapomniano o tradycjach – gospodarz gminy wójt Przemysław Kiedrowski otrzymał na ręce Dożynkowy bochen chleba z tegorocznych zbiorów.  Został on wręczony przez starostów dożynek – Krystynę i Marcina Konkol z Bieszkowic. Starostowie życzyli wszystkim przybyłym dożynkowym gościom dużo zdrowia, bożego błogosławieństwa i aby na  stołach nigdy chleba nie zabrakło

– Dożynki są jednym z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych. Są zakorzenione w naszej kulturze. Coroczne obchody stanowią cenny przejaw kultywowania tradycji święcenia darów ziemi, dzielenia się chlebem i wspólnego świętowania. Ten radosny dzień jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin – przyznał w swoim przemówienie wójt gminy Wejherowo.

Tegoroczne gminne dożynki połączone były z możliwością samospisu ( Narodowy Spis Powszechny Ludności i  Mieszkań), dodatkowo mieszkańcy mieli możliwość zaszczepić się przeciwko coivd-19 szczepionką jednodawkową – punkt szczepień przyjmował zainteresowanych przez kilka godzin podczas dożynek.  Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych przez BCK Gminy Wejherowo, takich jak stoiska handlowe, dmuchańce, darmowa grochówka,  występ zespołów Live Band, Wolter, czy Dętej Orkiestry Gminnej. Dożynki Gminne połączone były również z akcją charytatywną na leczenie 6-cio letniego chłopca.