Gmina wejherowo

Aktualności

30 lat KZG i 23 lata edukacji ekologicznej


GM_WWO_laureaci 2020_2021

 

Rok 2021 jest dla Związku rokiem szczególnym. Obchodzimy bowiem 30-lecie swojej działalności oraz 23 lata realizowanie nieprzerwanej edukacji ekologicznej dla wszystkich naszych mieszkańców.

Nasze prowadzone wielotorowo działania w zakresie gospodarki odpadami, ochrony wód i powietrza zyskały wspólny mianownik – zmiana klimatu. W ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2020/2021 zachęcaliśmy bowiem do przyjmowania szerszej perspektywy w prowadzonych działaniach pod kątem obserwowanych obecnie zmian klimatycznych.

 

Okazją do tego był konkurs plastyczny „Małe dzieci nie chcą śmieci” pod hasłem „Na tropie elektroodpadów” czy konkurs fotograficzny pokazujący jak gminy zrzeszone w Komunalnym Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” zapobiegają zmianom klimatu lub je łagodzą. W ramach dwuletniego projektu „Lider Lokalnej Ekologii” poruszaliśmy problem wrzucania odpadów do toalety, który w roku szkolnym 2020/2021 wzbogaciliśmy o temat segregacji bioodpadów.

 

Zakończyliśmy III edycję programu edukacyjnego „Szkoła/Przedszkola dla środowiska” pod hasłem „Jak tworzywa sztuczne zmieniły nasze życie” i zaczęliśmy IV edycję tegoż programu pod hasłem „Zmiany klimatu na przykładzie miast.”

 

Nie zabrakło konkursów, co do których każdy zdążył się już przyzwyczaić. Mowa o konkursie zbiórki plastikowych nakrętek (w r. szk. 2020/2021 zebraliśmy ponad 6,2 tony nakrętek), elektroodpadów (prawie 20 ton ZSEE) czy baterii.

 

Podsumowywująca całoroczne działania jest nam niezmiernie miło, że po rocznej przerwie mogliśmy wręczyliśmy wyjątkową nagrodę Zarządu Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” pt. „Róża Ekologii”, która przyznawana jest za całokształt współpracy ze Związkiem w zakresie edukacji ekologicznej w minionych pięciu latach. W roku 2021 tytuł ten otrzymały dwie placówki: Przedszkole Niepubliczne „Słoneczne Przedszkole” w Wejherowie oraz Zespół Szkół Powiatowych w Redzie.

Łącznie w roku szkolnym 2020/2021 przyznaliśmy 104 nagrody. Poza nagrodą „Róża Ekologii” przyznaliśmy 2 nagrody „Złoty Lider Lokalnej Ekologii”, 10 nagród „Lider Lokalnej Ekologii”,  39 nagród w konkursie „Ekspert E.E. czyli w trosce o środowisko”, 11 nagród w konkursie „Mała nakrętka, duży problem”, 24 nagrody w konkursie plastycznym „Małe dzieci nie chcą śmieci” oraz 16 nagród w konkursie fotograficznym pod hasłem „Zielono-błękitna infrastruktura w moim mieście”.

Ponadto w br. szkolnym przeprowadzono „Konkurs wiedzy ekologicznej” dla młodzieży szkolnictwa specjalnego i z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 z Gdyni pt. „Woda – skarb życia”, który swój finał miał w grudniu 2020 roku.

Ze względów bezpieczeństwa postanowiliśmy nie organizować uroczystej gali podsumowującej edukację ekologiczną za bieżący rok. Nagrody dla laureatów przekazaliśmy  bezpośrednio do placówek oświatowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom i przedszkolom za udział w tegorocznych działaniach edukacyjnych organizowanych przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Cieszymy się, że istnieją tak świadome ekologicznie placówki, dla których ochrona środowiska jest stałym elementem nauczania i wpisana w codzienny rytm dnia.

Dziękujemy także partnerom: Starostwu Powiatowemu w Wejherowie, Trójmiejskiemu Parkowi Krajobrazowemu oraz spółkom komunalnym: Eko Dolina, OPEC, PEWIK GDYNIA za wspieranie naszych działań edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska.

Laureatom gratulujemy osiągnięć, życzymy dalszych sukcesów i z niecierpliwością czekamy na nowe wspólne projekty.

Dodatkowe informacje na naszej stronie internetowej:

https://kzg.pl/aktualnosci/30-lat-kzg-i-23-lata-edukacji-ekologicznej/

https://kzg.pl/edukacja/wyniki-konkursow-i-dzialan-ekologicznych/

https://kzg.pl/edukacja/wyniki-konkursow-i-dzialan-ekologicznych/lider-lokalnej-ekologii/edycja-xi-2019-2021/

https://kzg.pl/edukacja/szkola-dla-srodowiska/edycja-iii-tworzywa-sztuczne-zmienily-zycie/czesc-iii-laboratorium-edukacji-ekologicznej/

LISTA LAUREATÓW POD LINKIEM:

GM_WWO_laureaci 2020_2021

Udanych oraz bezpiecznych wakacji!

 

RAZEM CHRONIMY ŚRODOWISKO