Gmina wejherowo

Aktualności

Uroczystości ku czci żołnierzy z I Morskiego Pułku Strzelców w Białej

W strugach padającego deszczu odbyły się w piątek 9. września uroczystości ku czci poległym żołnierzom z I Morskiego Pułku Strzelców na cmentarzu leśnym w Białej. Na obchodach organizowanych przez wójta Gminy Wejherowo przy współudziale dowódcy Garnizonu Wejherowo, tradycyjnie jak co roku spotkali się przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, lokalnych placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych.

Spotkania przy mogiłach poległych corocznie organizowane są aby ocalić od zapomnienia i złożyć hołd bohaterom, którzy w heroicznej walce oddali życie z Ojczyznę. Jak podkreślił wójt Przemysław Kiedrowski : ” Ówczesna sytuacja Polski przywodzi na myśl wiele tragicznych analogii do obecnej sytuacji na Ukrainie”, zarówno jeżeli chodzi o bohaterstwo obrońców jak i bestialstwo oprawców.

Doniosły charakter uroczystości podkreślony został przez odczytanie apelu poległych oraz oddanie salwy honorowej przez kompanię reprezentacyjną. Przedstawiony został także program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej z Gowina, noszącej imię porucznika Jana Penconka, dowódcy jednej z kompanii I Morskiego Pułku Strzelców. Nabożeństwo w intencji poległych poprowadził ksiądz kanonik Tadeusz Reszka.. Po części oficjalnej przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze