Gmina wejherowo

Aktualności

Uroczystości ku czci pomordowanych w Lasach Piaśnickich

Piaśnica stanowi jedno z największych miejsc kaźni ludności polskiej na Pomorzu. W latach 1939-1940 w miejscu tym zamordowanych zostało około 14 tysięcy ludzi przez nazistowskiego najeźdźcę. Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę października obywają się uroczystości ku czci osób pomordowanych w Lasach Piaśnickich.

W tym roku, 3. października, na zaproszenie Wójta Gminy Wejherowo- Przemysława Kiedrowskiego oraz proboszcza Parafii pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie księdza infułata Daniela Nowaka , zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, instytucji państwowych oraz rodziny ofiar, aby oddać hołd pomordowanym.

Uroczystość rozpoczęła się Nabożeństwem Oczekiwania, po czym nastąpiło podniesienie flagi na maszt oraz odegranie hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wejherowo, który przywitał wszystkich przybyłych. Wójt Przemysław Kiedrowski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na pamięć o ofiarach, którą musimy kultywować, „o tych którym przyszło zapłacić tak wysoką cenę za wyznawane wartości i idee, za miłość ojczyzny oraz wiarę w dobro, sprawiedliwość i prawdę”.

Następnym punktem obchodów była uroczysta msza święta, której przewodniczył ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański, Tadeusz Wojda. W swojej homilii także podkreślił: „Nienawiść osiągnęła w tym miejscu swój zenit. […] Te krzyże przypominają nam, że człowiek nie jest stworzony do nienawiści lecz do miłości.”.

Na zakończenie uroczystości przed ołtarzem kaplicy oraz przy grobach ofiar, delegacje złożyły kwiaty.