Gmina wejherowo

Aktualności

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gowinie zapraszają na spacer po Rezerwacie Przyrody Lewice

Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie klasy IIIc wraz z wychowawcą, Panią Joanną Kaszubowską oraz Panią Dominiką Tomkowicz, postanowili wyruszyć na poszukiwanie urokliwych zakątków naszej miejscowości.
Nie każdy wiedział, że na terenie pobliskiego lasu znajduje się Rezerwat Przyrody Lewice, zwany inaczej Bagno Biała.
Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się, że rezerwat rozpościera się na powierzchni 22,90 ha.
Został utworzony w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w celu ochrony dobrze zachowanych torfowisk wysokich i przejściowych z roślinnością mszarną położonych w wytopiskach moreny dennej.
Znajduje się w nim szereg gatunków zagrożonych wyginięciem i rzadkich w skali Pomorza. Należą do nich: modrzewnica zwyczajna, bażyna czarna, przygiełka biała, bagnica torfowa, pływacz drobny.
Na jego terenie udostępniono szlak dla ruchu pieszego z drewnianą kładką. Uczniowie mieli okazję doświadczyć lekcji przyrody w terenie, zdobyć wiele cennej wiedzy,
a przy okazji zaliczyli pierwsze zadanie z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „EKO-SZKOŁA”.

„EKO – SZKOŁA” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Powstał, w celu stworzenia sieci placówek, które poprzez współpracę,
będą dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia. Honorowy patronat nad projektem sprawuje Minister Środowiska.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Wejherowo do odwiedzenia tego urokliwego miejsca.