Gmina wejherowo

Aktualności

Światowy Dzień Wody 2021 – informacja PEWIK Gdynia

Skąd się bierze woda w kranie?

PEWIK eksploatuje 8 ujęć wody – największym jest ujęcie ,,Reda”. Mieszkańców Bolszewa, Gościcina, Orla, Góry Paradyż, Kniewa, Warszkowa i części Gowina zaopatruje w wodę ujęcie „Brzozowa” w Gościcinie oraz częściowo ujęcie „Cedron” w Wejherowie. Wysokiej jakości, smaczna i zdrowa woda pochodzi z osadów geologicznych czwartorzędu, trzeciorzędu, kredy. Według obowiązującej klasyfikacji, są to wody odpowiadające I klasie czystości wód, w których wartości elementów fizykochemicznych są kształtowane wyłącznie w efekcie naturalnych procesów zachodzących w wodach podziemnych i nie wskazują na wpływ działalności człowieka.

Z butelki czy z kranu?

Woda, nazywana przez wielu „kranówką”, jest smaczna i można ją pić bezpośrednio z kranu bez obaw o swoje zdrowie. Jakość wody z sieci wodociągowej przewyższa jakość źródlanej wody butelkowanej kupowanej w sklepach, co potwierdziły niezależne badania Powiatowego Inspektora Sanitarnego. A tej kupujemy coraz więcej, mimo, że surowe kontrole potwierdzają, że „kranówka” jest zdatna do picia. Woda butelkowana nie podlega aż tak surowym przepisom i badaniom, a przy tym nie ma też dowodu, że jest zdrowsza. Niektóre naturalne wody mineralne zawierają dużo większą ilość minerałów niż jest to zalecane dla np. niemowląt czy też małych dzieci. Istnieją też obawy dotyczące zagrożenia związanego z substancjami chemicznymi zawartymi w plastiku używanym do produkcji butelek. Opakowania plastikowe po zużytej wodzie mają też znaczący, szkodliwy wpływ na środowisko.

Woda nie jest chlorowana.

Wszystkie ujęcia wody wyposażone są w stacje uzdatniania, w których prowadzony jest proces mający na celu obniżanie zawartości związków żelaza i manganu do poziomu odpowiadającego obowiązującym przepisom. Większość stacji uzdatniania została rozbudowana lub zmodernizowana przy wsparciu dotacjami z Unii Europejskiej, zapewniając jakość na wysokim poziomie. Produkowana woda nie jest chlorowana. W ramach wdrażania programu bezpieczeństwa bakteriologicznego, na stacjach uzdatniania wody zostały zainstalowane lampy promieniowania UV. Zaletą tej metody dezynfekcji jest to, że woda nie zmienia smaku i zapachu.

Najlepsza bez filtrowania!

Woda dostarczana przez PEWIK spełnia wszystkie, określone przepisami prawa, normy jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Badania przeprowadzone na bieżąco przez certyfikowane laboratoria, własne i obce, gwarantują, że woda z sieci wodociągowej jest smaczna, zdrowa i nie wymaga dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych! Więc, czy warto kupować wodę w butelkach?

szklanka wody