Gmina wejherowo

Aktualności

Rekordowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bolszewie

30.01.2022r., pomimo fatalnych warunków pogodowych, wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyszli na ulice gminy i pojawili się w Hali Widowiskowo – Sportowej w Bolszewie, by kwestować do kolorowych puszek. Sztab w Bolszewie nie ma jeszcze ostatecznego rozliczenia, jednak już teraz wiadomo, że został pobity rekord!

Wolontariusze WOŚP na ulicach gminy

Chociaż pogoda nie sprzyjała, wolontariusze kwestowali w Bolszewie, Gościcinie, Orlu, Łężycach oraz podczas przejazdów floty zabytkowych autobusów pod dowództwem pana Krzysztofa Kułakowskiego. Swoją małą imprezę poprowadziło również Stowarzyszenie „Szansa Dla Nas” wespół z Kołem Gospodyń Wiejskich „Łężyckie Białki” w Łężycach. Do akcji kwestowania, jak od samego początku istnienia Sztabu w Bolszewie, włączyły się również grupy w Kębłowie.

– To niesamowici ludzie, których nie odstrasza nawet orkan – mówią przedstawiciele Sztabu. – Udzieliliśmy im oczywiście instrukcji, by unikali miejsc potencjalnie niebezpiecznych ze względu na silny wiatr, kazaliśmy im także wracać, kiedy tylko poczują zmęczenie. Oni jednak dzielnie stali i zbierali od rana. Jesteśmy z nich dumni!

Sztab wpadł również na pomysł, aby zajechać wozami z przyjacielską wizytą w wejherowskim Sztabie przy WCK Filharmonii Kaszubskiej. Rodzinna Orkiestra Dęta, która grała na pokładzie jednego z autobusów, zagrała krótki koncert we foyer – w repertuarze nie mogło oczywiście zabraknąć „Hymnu WOŚP”. Wolontariusze wrzucili sobie nawzajem drobne do puszek i wymienili się serduszkami, zaś na ręce Szefa Sztabu w Wejherowie została przekazana kaszubska koszulka do wylicytowania przez gości Filharmonii.

Niedzielne atrakcje przy Sztabie

Dzień 30. Finału WOŚP rozpoczął się serią biegów zorganizowanych przez grupę „Pomaganie jest TAKIE proste”. Pierwotnie miały się one odbyć w lesie, jednak ze względu na bezpieczeństwo biegaczy, trasa została przeniesiona na teren Hali Widowiskowo – Sportowej. Tam z kolei trwały przygotowania do popołudniowej imprezy, która rozpoczęła się o 15:30 występem Gminnej Orkiestry Dętej. Jednym z najważniejszych punktów programu było bicie rekordu Gminy Wejherowie w grze i śpiewie „Kaszubskich Nut” poprowadzonej przez Kapelę Kaszubską „Zbierańce”.

– To było dla nas kompletne zaskoczenie. Przygotowaliśmy się na bardzo optymistyczny scenariusz i wydrukowaliśmy 200 kart z „Nutami”, które miały nam jednocześnie posłużyć do liczenia śpiewaków. Karty się skończyły, a my naliczyliśmy 223 osoby! – mówi Szefowa Sztabu, Małgorzata Kryszewska.

Z kaszubskich akcentów, ogromnym powodzeniem cieszyły się pierwsze w historii WOŚP oficjalne kaszubskie serduszka oraz kaszubskie koszulki WOŚP. Jak mówią przedstawiciele Sztabu, spotkały się one z bardzo ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem.

Tradycyjnie część artystyczną otworzył występ Gminnej Orkiestry Dętej, jednak na scenie pojawiło się wiele innych talentów muzycznych i tanecznych. Gwiazdami wieczoru były zespoły G.A.S.P. oraz Wredrock, które rozgrzały publiczność w ten zimny dzień. Pomiędzy poszczególnymi występami artystów odbywały się licytacje różnych przedmiotów przekazanych sztabowi przez mieszkańców m.in. przejazd zabytkowym motocyklem, rejs łodzią motorową czy rodzinny spływ kajakowy z wójtem Gminy Wejherowo.

Dużym powodzeniem cieszyły się dmuchana zjeżdżalnia, labirynt w kształcie oka zbudowany z kartonów, a także wypożyczone specjalnie na ten dzień koło fortuny. Nie można jednak pominąć szerokiej gamy smakołyków, którymi można było się częstować do woli, a które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Bolszewa i Orla, stowarzyszenia i prywatni darczyńcy.

Jest kolejny rekord!

Oprócz rekordu w grze i śpiewie „Kaszubskich Nut”, Sztab mówi już o pobiciu kolejnego rekordu zbiórki. Wedle ostatnich informacji, ze sztabowych puszek stacjonarnych rozstawionych w sklepach i zakładach usługowych na terenie gminy, puszek kwestarskich wolontariuszy oraz transakcji dokonywanych w czasie licytacji za pomocą terminalu płatniczego, zebrano 61 043,57 zł! Nadal jednak są aktywne aukcje na Allegro oraz eSkarbonka, które także wliczać się będą w ostateczny wynik.

– Jesteśmy przeszczęśliwi, że wysiłek nasz, naszych wolontariuszy oraz darczyńców przyniósł tak rewelacyjny efekt. Bardzo, ale to bardzo wszystkim dziękujemy! – mówi Sztab.

Autorka zdjęć: Natalia Stenka ( Natalia Stenka Fotografia)

Więcej zdjęć dostępnych w Galerii