Gmina wejherowo

Aktualności

Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Tegoroczne, powiatowe obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie. Następnie uczestnicy przeszli do kaplicy Bramy Piaśnickiej, przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo, gdzie odbył się Apel Pamięci i złożone zostały wiązanki kwiatów.

W obchodach udział wzięły reprezentacje lokalnych samorządów, szkół, jednostek wojskowych, parafii, instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych. Na uroczystościach Gminę Wejherowo reprezentował wójt Przemysław Kiedrowski.