Gmina wejherowo

Aktualności

Pierwszy „Park Zwierząt, wierzeń i iluzji” w Gminie Wejherowo

2_Notka o Parku Iluzji (1)

…Iluzja to doskonała forma rozrywki, która pozwala przenieść się do świata marzeń…

 dzięki współpracy Kaszubskiego Stowarzyszenia Artystów z Gościcina i Biblioteki i Centrum Kultury udało się napisać projekt do Lokalnej Grupy Działania „ Bursztynowy pasaż” który został pozytywnie rozpatrzony

Na terenie Gminy Wejherowo do tej pory nie został zbudowany park rozrywki i edukacji opierający się na iluzji. Planujemy stworzyć miejsce, które połączy elementy rozrywki, edukacji i ekologii. Park powstanie na terenie zielonym przy siedzibie głównej Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo. Jest to miejsce często odwiedzane przez mieszkańców i turystów ze względu na zabytkową ponad 100 letnią willę zwaną Dworkiem Drzewiarza. Na terenie parku mieszkańcy Gminy będą mogli spojrzeć na iluzję trochę inaczej, mianowicie powstaną iluzjonistyczne rzeźby wykonane z drewna koło których nikt nie przejdzie obojętnie, bo przecież każdy jest ciekawy – jak to jest możliwe? Powstaną również obrazy 3D, przy których będzie można zrobić sobie zdjęcia z efektem WOW. Dla najmłodszych zbudujemy mini park ekologiczny z interaktywnymi tablicami. Wszystkie elementy dla odwiedzających będą w pełni dostępne – np. rzeźbione zwierzęta, będzie można ich dotknąć, usiąść na nich zrobić zdjęcie, interaktywne tablice i kostki wiedzy będą służyć edukacji i zabawie a wielkogabarytowe malowidła będą służyć fotografowaniu się w iluzji 3D. Całość opatrzona tablicami z informacjami o florze, faunie i ekologii naszego regionu.

Otwarcie Parku Zwierząt, wierzeń i iluzji planowane jest na czwarty kwartał 2021 roku. Z okazji otwarcia planowany jest pokaz iluzji wykonany przez specjalistę z tej dziedziny. Mamy nadzieję, że stanie się on jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w powiecie wejherowskim łączących rozrywkę, edukację, tradycję, sztukę i ekologię.

Park będzie składał się z trzech elementów tworzących spójną całość:

  1. Ścieżka zwierząt i wierzeń, stworzona z wielkogabarytowych rzeźb drewnianych zwierząt, wykonanych przez profesjonalnych rzeźbiarzy artystów, nawiązująca do wierzeń i przesądów ludowych związanych ze zwierzętami i roślinami. Zwierzęta od wieków związane są z tradycyjnymi wierzeniami, nie brak ich również w przesądach kaszubskich. Dzięki ścieżce edukacyjnej łączącej w sobie elementy rozrywki, ekologii i nauki odwiedzający będą mogli przenieść się do świata magii i wierzeń ludowych podziwiając jednocześnie dzieła sztuki rzeźbiarskiej a także zapoznać się z gatunkami zwierząt i roślin występujących na naszym obszarze. Pomiędzy rzeźbami planujemy ustawienie trwałych plansz edukacyjnych z opisami dawnych wierzeń oraz zabobonów związanych ze zwierzętami w kulturze ludowej nie tylko Kaszub, tablice będą zawierały również. Atrakcyjną formą edukacji o ekologii połączoną z zabawą będą interaktywne drewniane tablice z ruchomymi kostkami wiedzy, obracane plansze zawierć będą zdjęcia zwierząt, opisy oraz informacje o wierzeniach, które trzeba będzie umiejętnie połączyć ze sobą.

 

  1. Ścieżka Iluzji optycznych Kolejnym elementem parku staną się obrazy 3D artystów malarzy umieszczone na trwałych planszach z dibondu, ukazujące w zabawny, przestrzenny i atrakcyjny sposób różne zwierzęta i rosliny z naszego regionu oraz 30 plansz z iluzją optyczną. Szlak iluzji wizualnych stanie się atrakcją dla mieszkańców gminy oraz turystów, którzy nie tylko zachwycą się wywołanymi efektami ale zyskają również miejsce do wyjątkowych fotografii i pogłębienia swojej wiedzy zarówno z ekologii jak i iluzji optycznych. Na planszach zostaną umieszczone wyjaśnienia na temat wywołanych efektów iluzjonistycznych.
  2. Rzeźbiony Witacz – będzie elementem początkowym całego parku, z nazwą parku, z rzeźbionymi elementami nawiązującymi do charakteru całego projektu.
  3. Dodatkowe elementy takie jak np. ciekawe karmniki dla ptaków umieszczone na wielu drzewach w otoczeniu dworku drzewiarza, drzewa z imitacją iluzji, połączą całość dając dodatkowo wymiar praktyczny i promocyjny. Elementy te zostaną wykonane w ramach pracy własnej członków stowarzyszenia artystów oraz dzieci uczestniczących w warsztatach w Dworku Drzewiarza.