Gmina wejherowo

Aktualności

Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo świętowała 30-lecie

W piątek, 26. listopada, Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo świętowała uroczyście swoje 30-lecie.  Z okazji jubileuszu zostały zorganizowane obchody, w których udział wzięli m. in. wicestarosta powiatu wejherowskiego- Jacek Thiel, wójt Gminy Wejherowo- Przemysław Kiedrowski, radni gminy-  Beata Nowicka, Tadeusz Danilczyk, Wojciech Kuziel, Roman Stanisławczyk, Maciej Szczygieł, sekretarz gminy- Małgorzata Niemirska-Thiel, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo- Natasza Sobczak oraz liczne grono mieszkańców.

Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo jest  muzyczną wizytówką gminy Wejherowo. Orkiestra powstała z inicjatywy proboszcza Włodzimierza Kłosowskiego oraz rady parafii Bolszewo. Już na samym początku stała się istotnym elementem kulturowym społeczności parafialnej. Od samego początku, czyli od 1991 roku, dyrygenturę nad orkiestrą objął kapelmistrz Henryk Kornacki. Zespół muzyczny stopniowo budował swoje struktury, w dzieło tworzenia zaangażowani mocno byli m.in.: Czesław Drewa, Franciszek Zblewski, Kazimierz Milewski, Florian Klinkosz oraz Józef Kobierzyński. Repertuar początkową oparto na małych formach muzycznych, głownie o tematyce religijnej.

Biorąc udział w różnych uroczystościach kościelnych, instrumentaliści nabierali potrzebnego i cennego doświadczenia. W 1993 roku orkiestra przeszła pod opiekę ówczesnego wójta i radę gminy Wejherowo. W miarę upływającego czasu zwiększała i wzbogacała listę granych utworów. W 2008 roku współpracę na stanowisku asystenta kapelmistrza i nauczyciela gry na trąbce rozpoczął Tomasz Winczewski, który obecnie jest także kapelmistrzem orkiestry.

Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień zdobytych na licznych występach w kraju i za granicą. Stała się znana szerszej publiczności za sprawą współpracy ze znanym raperem L.U.C.-iem, występom w ogólnopolskich telewizjach, na festiwalu Open’er , a nawet dzięki występowi w filmie.

Jubileusz był okazją do wspomnień i podsumowań. Uhonorowani zostali członkowie orkiestry z najdłuższym stażem. Wójt podziękował wszystkim, którzy przyczynili się, na przestrzeni lat, do rozwoju orkiestry. Podkreślił, że wiele osób spoza naszych okolic po raz pierwszy usłyszało o Gminie Wejherowo za sprawą występów zespołu. Na ręce kapelmistrza Tomasza Winczewskiego, wójt przekazał nowy instrument, który przyczyni się do jeszcze lepszego brzmienia całej formacji.

Nieodłącznym punktem obchodów był koncert głównych bohaterów wieczoru, którzy zaprezentowali swój niezwykły kunszt muzyczny wykonując zróżnicowane utwory, od muzyki filmowej po szlagiery muzyki rozrywkowej.

Materiał TTM z  jubileuszu: https://telewizjattm.pl/dzien/2021-11-30/57490-orkiestra-deta-gminy-wejherowo-ma-juz-30-lat.html?play=on

Zdjęcia źródło: Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo