Gmina wejherowo

Aktualności

Odszedł kpt. Aleksander Pawelec – Honorowy Obywatel Gminy Wejherowo

4 lutego, w wieku 103 lat odszedł od nas kpt. Aleksander Pawelec – Honorowy Obywatel Gminy Wejherowo, ostatni członek I Morskiego Pułku Strzelców. W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 8 lutego wzięła udział delegacja z gminy Wejherowo na czele z wójtem Henrykiem Skwarło. Kapitan Aleksander Pawelec spoczął na cmentarzu Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Aleksander Pawelec urodził się 13 grudnia 1915 roku na Śląsku. W 1931 r., wraz z rodziną przeprowadził się do Gdyni, gdzie rozpoczął wojskowe przysposobienie. Tuż przed wybuchem II wojny światowej został skierowany do Oddziału Zwiadu I Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie, z którym podczas kampanii wrześniowej brał udział m.in. w obronie Redy i Rumi. Następnie trafił do obozu dla jeńców w Stargardzie Szczecińskim, skąd uciekł, by zostać żołnierzem Armii Krajowej.

Już po wojnie, Aleksander Pawelec ponownie zamieszkał w Gdyni, jednak nadal silnie związany był z Wejherowem i Gminą Wejherowo. Regularnie uczestniczył w uroczystościach patriotycznych w Piaśnicy i Białej, podczas których dzielił się wspomnieniami z czasów wojny. Robił to również podczas licznych spotkań z młodzieżą, także uczniami Szkoły Podstawowej w Bolszewie.

W 2001 r. został uhonorowany tytułem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość, a w 2016 r. decyzją Rady Gminy Wejherowo również tytułem Honorowego Obywatela Gminy Wejherowo. W wieku 100 lat został mianowany kapitanem w stanie spoczynku.