Gmina wejherowo

Aktualności

Nowe mogily w Lesie Piaśnickim

Piaśnica to największe miejsce kaźni z czasów II Wojny Światowej na terenie Pomorza. W opiekę nad tym szczególnym miejscem zaangażowanych jest wiele organizacji. Także lokalne samorządy współpracują w tym dziele. Dzięki współpracy Gminy Wejherowo oraz miasta Wejherowa w Lesie Piaśnickim wzniesione zostały dwie nowe mogiły.

Ponieważ miejsca, w których miały miejsce te zbrodnie w większości leżą na terenie naszego samorządu, czujemy szczególną odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o ofiarach i wydarzeniach z początkowych miesięcy wojny–  podkreślił wójt Przemysław Kiedrowski

W dniu 7. grudnia odbył się odbiór prac związanych z budową dwóch nowych mogił na grobach nr 22 oraz 25, zlokalizowanych w sąsiedztwie Kaplicy Piaśnickiej.  Swoją stylistyką nawiązują do pozostałych mogił. Są to zbiorowe groby, które zostały opróżnione z ciał w trakcie niemieckiej akcji zacierania śladów. Prawdopodobnie spoczywało w nich po około 100 do 200 ciał.

Koszt wzniesienia mogił wynosił 215 tysięcy złotych, z czego koszt projektu w kwocie 15 tysięcy został pokryty przez GminęWejherowo, zaś koszt prac budowlanych sfinansowało miasto Wejherowo. W odbiorze uczestniczyli poza przedstawicielami Urzędu Gminy,  ksiądz infułat Daniel Nowak, kustosz Sanktuarium Piaśnickiego oraz Jarosław Jędrzejewski, dyrektor WZNK z ramienia miasta Wejherowa.