Gmina wejherowo

Aktualności

Inauguracja trasy pierwszych mobilnych płuc na Pomorzu

Dzięki współpracy członków Stowarzyszenia Wejherowski Alarm Smogowy Organizacja Ekologiczna, społeczności Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie oraz partnerów akcji „Zobacz, czym oddychasz!”, 5. listopada pierwsze mobilne płuca na Pomorzu zostały ustawione na wejherowskim Placu Wejhera.

To pierwsza taka nowatorska instalacja na Pomorzu. Przedstawia model ludzkich płuc „oddychających” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrującym zawieszone w nim zanieczyszczenia, które osadzają się na białej przepuszczalnej tkaninie. Dzięki temu mieszkańcy miejscowości będą mogli przekonać się naocznie, jakiej jakości powietrze wnika do ich płuc. Została wykonana przez uczniów PZS nr 4 w Wejherowie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Wejherowie oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

Oprócz organizatorów, w inauguracji uczestniczyli także zaproszeni gości : ksiądz prałat Tadeusz Reszka oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Gminę Wejherowo reprezentowali wójt Przemysław Kiedrowski oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy, Edmund Bianga. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że walka ze smogiem musi być dla każdego samorządowca jednym z priorytetów, gdyż gra toczy się o życie kolejnych pokoleń. Kluczowa w tym względzie jest edukacja i uświadomienie mieszkańcom, że  zanieczyszczając powietrze szkodzimy nie tylko innym, ale także sobie.