Gmina wejherowo

Aktualności

Gminne dożynki w Kniewie

Tradycją jest, iż po zakończonych żniwach społeczność  spotyka się na uroczystych dożynkach, aby podziękować za tegoroczne plony oraz modlić się w intencji rolników, ogrodników, sadowników, hodowców i samorządowców. W tym roku gminne dożynki odbyły się w Kniewie 28. sierpnia. Uroczystości rozpoczęły się plenerową mszą świętą pod przewodnictwem księdza kanonika Jerzego Osowickiego– proboszcza parafii w Górze w koncelebrze księdza kanonika Stanisława Bacha– proboszcza parafii w Gościcinie oraz księdza kanonika Henryka Hildebrandta– proboszcza parafii w Orlu. W trakcie Eucharystii sołtysi poszczególnych sołectw złożyli dary symbolizujące tegoroczne zbiory.

Po zakończeniu nabożeństwa starostowie dożynek- Elżbieta Czylkowska oraz Józef Pranga, złożyli na ręce wójta Przemysława Kiedrowskiego bochen chleba wypieczony z mąki powstałej z tegorocznych zbiorów, który został podzielony między zgromadzonych mieszkańców.

Symbolicznym otwarciem uroczystości była salwa z armaty oddana przez członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Dożynki były także okazja do wręczenia odznaczeń. Medale Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych ” Order Serca – Matkom Wsi” z rąk wójta otrzymały: Krystyna Teresa Plińska, Barbara Danuta Muttke oraz Longina Ruszewska.

W trakcie uroczystości nastąpiło także przekazanie torby medycznej dla OSP Gowino przez dyrektora regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego- Marcina Drewę.

Nieodłącznym elementem dożynek są wieńce przygotowane przez sołectwa. W tym roku spośród sześciu zgłoszonych wieńców, komisja za najpiękniejszy w kategorii wieńców tradycyjnych uznała wieniec reprezentujący sołectwo Kniewo, zaś w kategorii wieńców współczesnych- wieniec stworzony przez Gowino. W konkursie brały udział także wieńce z sołectw Bieszkowice, Góra, Orle i Warszkowo.

Po części oficjalnej, rozpoczęła się część artystyczna w trakcie, której swój kunszt zaprezentowały gminne zespoły: Kaszubska Kapela “Zbierańce” oraz Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo. Sporym zainteresowaniem cieszył się występ orkiestry dętej OSP z partnerskiej gminy Ochotnica Dolna. Występ zespołu liczącego ponad 60 muzyków pozostawił niezapomniane wrażenia. W trakcie występu w rolę konferansjera wcielił się wójt gminy Ochotnica Dolna- Tadeusz Królczyk. Była także okazja do wzajemnego wręczenia upominków przez włodarzy gmin, a także do wspólnego zażycia tabaki w ramach zacieśniania współpracy samorządów.

W przerwie między występami zespołów odbyła się charytatywna licytacja zorganizowana przez stowarzyszenie “Iskierka Milości”, której celem było zebranie środków na leczenie małego Tobiasza chorego na mukowiscydozę.

Przed publicznością zaprezentowały się także zespoły: Złota Jesień z Kostrzynia oraz zespół góralski Wstązecki z Ochotnicy Dolnej. Ostatnim punktem programu był występ zespołu Deny Dance, który porwał wszystkich do zabawy trwającej do późnych godzin wieczornych.

Wszystkie zdjęcia dostępna w Galerii