Gmina wejherowo

Aktualności

Główne uroczystości w Lesie Piaśnickim

Jak co roku spotkaliśmy się w pierwszą niedzielę października, by w zadumie wspomnieć historię tego miejsca i uczcić śmierć poległych. Było nas wielu, pomimo panującej pandemii. Spotkanie rozpoczęło się Nabożeństwem Oczekiwania. Sanktuarium Piaśnickie odświętnie udekorowane i uhonorowane wartą żołnierzy i ceremoniałem wojskowym zorganizowanym przez Garnizon Wejherowo nastrajało zebranych do oddania hołdu i szacunku temu miejscu.

Zgromadzonych dnia 4 października przy ołtarzu powitał Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło. W swoim przemówieniu Wójt przywołał historię Lasów Piaśnickich, zwrócił uwagę na fakt, że uroczystości Piaśnickie to ważny element w życiu każdego z nas, męczeńska śmierć poległych w Piaśnicy to tragedia Narodu Polskiego – jesteśmy winni podtrzymywać pamięć tego miejsca i jego historii w hołdzie wszystkim poległym w tych lasach podczas II wojny światowej. Na koniec przemówienia Wójt Gminy Wejherowo skierował swoje słowa podziękowania za opiekę nad tym miejscem do wszystkich zaangażowanych, którzy przyczyniają się do uświetnienia tego miejsca. Po zakończeniu przemówienia Wójt Gminy Wejherowo złożył kwiaty u stóp Sanktuarium.

Uroczystą mszę koncelebrowali arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz opiekun Sanktuarium Piaśnickiego ks. prałat Daniel Nowak z parafii Chrystusa Króla. Składamy wielkie podziękowania także Rodzinie Piaśnickiej za współorganizację nabożeństwa.

Tego dnia Piaśnica przyciągnęła do siebie wielu gości: posłów na Sejm, samorządowców, przedstawicieli policji, żołnierzy, harcerzy jak i nas – mieszkańców naszej i okolicznych gmin, przyjezdnych.Po uroczystej mszy był czas na refleksje i złożenie kwiatów na grobach osób poległych w Lasach Piaśnickich.

Dziękujemy Miastu Wejherowo za zorganizowanie transportu i nagłośnienia, Nadleśnictwu Wejherowo za przygotowanie terenu wokół Sanktuarium.

Dziękujemy również Gminie Krokowa za współudział w organizacji uroczystości Piaśnickiej.