Gmina wejherowo

Aktualności

Dziś Światowy Dzień Toalet – nie to nie żart

 

19 listopada jest Światowy Dzień Toalet. Zależy nam na edukacji ekologicznej mieszkańców w tym zakresie. PEWIK Gdynia chce w tym dniu zwrócić szczególną uwagę na odpady w sieci kanalizacyjnej.

Głośno mówimy – NIE WRZUCAJ!

PEWIK dostarcza wodę, odbiera ścieki i je oczyszcza każdego dnia dla prawie 400 tys. mieszkańców. To  skomplikowany i kosztowny proces. Nie należy wrzucać do toalety żadnych odpadów! Odpady zapychają i niszczą rury. Stają się przyczyną poważnych, kosztownych awarii. Zator może doprowadzić do cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, piwnicy, ogrodu lub ulicy. Takie zjawisko powoduje duże straty materialne, jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Zapchana rura kanalizacyjna to znaczny koszt i spory „śmierdzący kłopot”. To właśnie śmieci trafiające do toalety są najczęstszą przyczyną zakłóceń w pracy sieci kanalizacji ulicznej i oczyszczalni, negatywnie wpływają na proces oczyszczania ścieków.

Nie można wrzucać do urządzeń sanitarnych (umywalek, zlewozmywaków, ubikacji i kratek ściekowych) żadnych odpadów kuchennych i śmieci, a w szczególności:

  • patyczków kosmetycznych, wacików kosmetycznych, innych nierozpuszczających się w wodzie materiałów, zbijających się w rurach w zwartą masę,
  • chusteczek nawilżanych, pieluch jednorazowych, podpasek, ręczników papierowych, które zatykają rury i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków,
  • resztek pożywienia,
  • przeterminowanych lekarstw, farb i lakierów. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
  • olejów, tłuszczów, które tężejąc w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku.

Zachęcamy do używania biodegradowalnych płynów do mycia naczyń, proszków do prania, mydeł. To bardzo pomaga w oczyszczaniu ścieków!

Dlaczego dostęp do kanalizacji jest tak ważny?

Na świecie więcej osób ma dostęp do telefonu komórkowego niż do WC. Zaskoczenie? Może trudno w to uwierzyć ale tak właśnie jest. Wielu z nas ma za sobą podróże w najodleglejsze, egzotyczne zakątki świata. Jeśli spojrzymy na sprawę globalnie widać, że nie wszyscy mają możliwość korzystania z toalety… Każdego dnia z powodu chorób zakaźnych będących konsekwencją złych warunków sanitarnych umiera ponad tysiąc dzieci na całym świecie. To na pierwszy rzut oka mało poważne zagadnienie może okazać się bardzo ważne i inspirujące.

Większość mieszkańców Polski jest podłączona jest do wodociągu i kanalizacji. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ nie musimy nosić wody w wiadrach i nie martwimy się co zrobić ze ściekami. W dzisiejszych czasach już mało kto się nad tym zastanawia. Tekst i fot. PWIK Gdynia