Gmina wejherowo

Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych na rozkaz sowieckich władz. Prawda o sprawcach ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na obywatelach II Rzeczypospolitej, została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach i do dziś pozostaje niezabliźnioną raną.

W tym dniu, w wielu miejscach w całym kraju oddaje się cześć pamięci ofiar tej zbrodni. Przedstawiciele powiatów wejherowskiego i puckiego spotkali się, aby wspólnie złożyć hołd pomordowanym, w miejscu nazywanym “pomorskim Katyniem”- w Piaśnicy. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wójt Gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski, prezydent miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, wiceprezydent Arkadiusz Kraszkiewicz, radny powiatu puckiego Michał Kowalski.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że upowszechnianie pamięci o wydarzeniach w lesie piaśnickim jest obowiązkiem wszystkich. Wydarzenia te nabierają szczególnego wymiaru obserwując zbrodnie mające miejsce na Ukrainie.

-Przez wiele lat spotykaliśmy się w tym miejscu, aby dać świadectwo, że pamiętamy o ofiarach i zrobimy wszystko, aby historia się więcej nie powtórzyła. Niestety, wydarzenia za naszą wschodnią granicą pokazują, że podobne bestialstwo dzieje się na naszych oczach i przywodzą na myśl zbrodnie z przed osiemdziesięciu lat z lasu piaśnickiego i Katynia- stwierdził wójt Kiedrowski.

Spotkanie samorządowców było także okazją do zaproszenia na obchody X Dni Piaśnickich organizowanych przez gminę Wejherowo, które odbędą się w dniach 21-24 kwietnia.