Gmina wejherowo

Aktualności

Dzień dla Niepodległej- 11. XI. 2022

Tradycyjnie mieszkańcy gminy Wejherowo, bardzo licznie zebrali się, aby wspólnie świętować Dzień dla Niepodległej- Narodowe Święto Niepodległości- 11. listopada.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej msza święta odprawiona w intencji ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie. Koncelebrowanej mszy świętej przewodniczył miejscowy proboszcz- ksiądz kanonik Stanisław Bach, w asyście księdza kanonika Jerzego Osowickiego – proboszcza parafii z Góry. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych szczebla gminnego, poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół podstawowych,  Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.  Oprawę liturgii swym śpiewem uświetnił także chór Gaudeamus.

Po zakończeniu modlitwy wszyscy zebrani przeszli barwnym korowodem do Dworku Drzewiarza, w rytm marszy intonowanych przez Orkiestrę Dętą Gminy Wejherowo. W pochodzie, oprócz wielu mieszkańców zaopatrzonych w biało-czerwone atrybuty- kotyliony, flagi i balony, udział wzięły także zabytkowe motocykle z grupy “Iskierka miłości”, stare samochody oraz pojazdy jednostek straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce, głos zabrał wójt Przemysław Kiedrowski, który na wstępie podziękował wszystkim za przybycie i włączenie się we wspólne świętowanie tego wyjątkowego dnia.

W swojej wypowiedzi wójt, podkreślił, że “musimy dbać o wolność i niepodległość, wywalczoną przez naszych pradziadów, dziadów i ojców, bo nie jest dana raz na zawsze“, nawiązując do obecnej sytuacji geopolitycznej. Po wystąpieniu wójta nastąpiła salwa z armatki sygnałowej Kurkowego Bractwa Strzeleckiego  Następnie odśpiewany został hymn państwowy, po czym odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie orkiestry oraz wsparciu chóru i scholi.

W trakcie pikniku można było także skosztować specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Orle. Niespodzianką dla wszystkich zebranych był niepodległościowy tort ufundowany przez Starostwo Powiatowe, którym częstowała starosta Gabriela Lisius oraz wójt Przemysław Kiedrowski.

Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, była możliwość zwiedzenia pojazdów wojskowych oraz strażackich. Serdecznie dziękujemy za wsparcie organizacji  obchodów  PKS Gdynia SA oraz batalionowi Dowodzenia Marynarki Wojennej.