Gmina wejherowo

Aktualności

Dni Piaśnickie

Tradycyjnie, w kwietniu- miesiącu pamięci narodowej w Gminie Wejherowo odbywają się Dni Piaśnickie, które niezmiennie od 12 lat  trwają trzy dni, od czwartku do soboty włącznie.

Pierwszego dnia, 11 kwietnia  w Szkole Podstawowej nr 2 w Bolszewie odbyła się Olimpiada  wiedzy o Piaśnicy i niemieckich nazistowskich zbrodniach na Pomorzu, w której  młodzież klas VII i VIII musiała wykazać się wiedzą ze znajomości zbrodni w Piaśnicy. Wśród 38 uczestników do ścisłego finału wytypowano  dziesięć osób z  najlepszymi wynikami z testu wiedzy o martyrologii. Finalnie zostały przyznane 4 nagrody: I miejsce Mateusz Butowski z SP nr 8 w Wejherowie, II miejsce Oskar Kulwikowski z SP nr 9 w Wejherowie , III miejsce Mikołaj Lange z SP nr 1 w Bolszewie oraz wyróżnienie dla Wiktora Świechowskiego z SP nr 9 w Wejherowie. W tym roku, w wydarzeniu udział wzięło aż 15 szkół podstawowych z terenu całego powiatu wejherowskiego. Nad wydarzeniem obradowała komisja w składzie: Elżbieta Grot- emerytowana kustosz Muzeum Stutthof, p. Monika Tomkiewicz- Biuro Badań Historycznych w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie, oraz p. Maciej Kurpiewski  z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny “Piaśnica – miejsce martyrologii”, w którym uczestniczyło 8 szkół, a prac łącznie wpłynęło  39. Tu z kolei przyznano 6 nagród: I miejsce Zoja Łażniak z SP  z Gowina, II miejsce Maja Tyszkiewicz z SP nr 1 z Bolszewa, III miejsce Borys Hopa z SP nr 2 z Bolszewa, 2 wyróżnienia: Daria Rybakowska z Samorządowej SP z Gniewina, Wojciech Laskowski z SP nr 8 z Wejherowa, natomiast Zuzanna Krefta  z Samorządowej SP z Gniewina otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie pracy z Błogosławioną Alicją Kotowską. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym.  Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Pomorski Kurator Oświaty w Gdańsku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Muzeum Piaśnickie i  Stowarzyszenie “Rodzina Piaśnicka”. Warto dodać, iż patroni wydarzenia zadbali również o uczestników poprzez przekazanie im materiałów  o tematyce martyrologicznej.

W piątek 12 kwietnia odbył się Rajd Gwiaździsty im. majora Edwarda Łakomego. Uczniowie szkół podstawowych z Gminy Wejherowo oraz Szkoły Podstawowej nr 8 im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie, rankiem wyruszyli na szlak, aby dotrzeć do sanktuarium w lasach piaśnickich. Tam wykonywali różnorodne zadania m.in. malarskie, recytatorskie pod okiem jurorów. Po długich naradach jury przyznało trzy nagrody: I miejsce dla Szkoły Podstawowej im. Jakuba Wejhera w Górze, II miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 8 z Wejherowa oraz III miejsce dla Szkoły Podstawowej z Orla. Tradycją rajdów stało się złożenie przez wójta i młodzież wiązanki kwiatów i zniczy na grobie dzieci. Oczywiście, nie mogło zabraknąć podziękowań dla pilotów i opiekunów wszystkich drużyn, a także słodkich upominków dla uczestników.
Kulminacyjnym momentem obchodów XII Dni Piaśnickich były sobotnie uroczystości upamiętniające pomordowanych przed pomnikiem w Piaśnicy. W uroczystości wzięły udział liczne reprezentacje władz samorządowych, instytucji państwowych, służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych. Tradycyjnie wójt Gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski  w swoim przemówieniu zachęcił obecnych do zadumy i refleksji nad wydarzeniami, które miały miejsce 85 lat temu. Modlitwę poprowadził  Ks. Infułat Daniel Nowak, proboszcz w parafii Chrystusa Króla i Błogosławionej Alicji Kotowskiej. Odpowiednią rangę uroczystości nadała też kompania honorowa Garnizonu Wejherowo oraz Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo. Na znak pokoju zostały wypuszczone gołębie. Program artystyczny na tę okazję przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bolszewie.

Równocześnie w lesie piaśnickim odbywała się XVI edycja Biegów Piaśnickich, które zgromadziły na starcie rekordową liczbę uczestników- niemal 600. Na dystansie 10 km wśród panów zwyciężył Sebastian Waśkiewicz z Gdańska (00:35:46.33), a wśród kobiet Ilona Mickiewicz-Szymańska z Domatówka (00:44:03.88). Biegi przebiegły sprawnie dzięki współpracy z The North Event. W marszu nordic walking na dystansie 5 km pierwszy linię mety z kijkami przekroczył Piotr Brzozowski ze Sławna (00:32:50.10). Najszybszą z pań była Katarzyna Szpilman z Gdyni (00:34:08.88). Tą dyscyplinę nadzorował Marian Drewa– trener nordic walking, prowadzący kanał „Chodźmy po zdrowie”.  Nad bezpieczeństwem całego wydarzenia czuwała Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie wraz z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolszewie oraz Gościcinie. Wszystkim zaangażowanym w obchody Dni Piaśnickich oraz przybyłym gościom za obecność i tym samym oddanie  szacunku pomordowanym w Lasach Piaśnickich składamy serdecznie podziękowania. Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć z wydarzeń dostępne w Galerii