Gmina wejherowo

Aktualności

Oddali cześć pomordowanym w Piaśnicy

Jak co roku, w pierwszą niedzielę października w Sanktuarium Piaśnickim odbyły się tradycyjne uroczystości upamiętniające poległych w Lasach Piaśnickich. Szacuje się, że ofiarą ludobójstwa dokonanego przez Niemców w latach 1939-1940 padło około  14 tys. ludzi.  W obchodach, po raz pierwszy zorganizowanych w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r. udział wzięli przedstawiciele władz poziomu centralnego, wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Na uroczystości udział wzięli także przedstawiciele służb mundurowych, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych oraz placówek oświatowych.

Uroczystości rozpoczęło Nabożeństwo Oczekiwania przygotowane i przeprowadzone przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie, po czym nastąpiło wciągnięcia flagi państwowej oraz odśpiewania hymnu narodowego.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski, który powitał wszystkich przybyłych do piaśnickich lasów, aby uczcić pamięć ofiar “kaszubskiej Golgoty”.  W swoim przemówieniu wspomniał zaznaczył jak ważne jest kultywowanie wartości i idei, za które najwyższą cenę zapłaciły piaśniccy męczennicy. Hołd pomordowanym oddano apelem poległych, salwą honorową i wypuszczeniem gołębi pokoju. Po ceremoniale wojskowym rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył biskup Wiesław Szlachetka.