Gmina wejherowo

Aktualności

Dzień dla Niepodległej- Gmina Wejherowo świętowała!

Mimo pochmurnej pogody, mieszkańcy gminy Wejherowo, bardzo licznie zebrali się, aby wspólnie świętować Dzień dla Niepodległej- Narodowe Święto Niepodległości- 11. listopada.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie majora Edwarda Łakomego- pierwszego wójta gminy Wejherowo w latach 1935-1939, który został zamordowany w Piaśnicy 11. listopada 1939 roku. Gminę Wejherowo reprezentowali- wójt Przemysław Kiedrowski, sekretarz Małgorzata Niemirska-Thiel, wiceprzewodniczący Rady Gminy- Edmund Bianga oraz radni- Marek Albecki i Marek Klas. Hołd zamordowanemu oddali także przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta msza święta odprawiona w intencji ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie. Koncelebrowanej mszy świętej przewodniczył miejscowy proboszcz- ojciec Łukasz Porąbka, w asyście kapłanów z dekanatu wejherowskiego i luzińskiego. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół podstawowych,  Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz harcerzy.  Oprawę liturgii swym śpiewem uświetnił także chór Gaudeamus. Po zakończeniu modlitwy, głos zabrał wójt Przemysław Kiedrowski, który na wstępie podziękował wszystkim za przybycie i włączenie się we wspólne świętowanie tego wyjątkowego dnia.

W swojej wypowiedzi wójt, wyraził nadzieję, iż nie tylko dzisiaj jesteśmy dumni z naszych korzeni, doceniamy to co nas otacza, polski język, tradycję, kulturę i rodzinny dom”. Podkreślił, żeto co nas wyróżnia może równocześnie jednoczyć, będąc dla wszystkich Polaków fundamentem tożsamości narodowej. Poczucie jedności narodowej jest przecież niezbędnym warunkiem tworzenia fundamentów silnej państwowości, która jest gwarantem suwerenności kraju.”

Następnie wszyscy zebrani przeszli barwnym korowodem do ArtParku, w rytm marszy intonowanych przez Orkiestrę Dętą Gminy Wejherowo. W pochodzie, oprócz wielu mieszkańców zaopatrzonych w biało-czerwone atrybuty- kotyliony, flagi i balony, udział wzięły także zabytkowe motocykle z grupy “Iskierka miłości”, stare samochody oraz pojazdy jednostek straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce, został odśpiewany hymn państwowy, a następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie orkiestry oraz wsparciu chóru i scholi.

W trakcie pikniku można było także skosztować grochówki oraz specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bolszewa i Orla. Dodatkową atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, była możliwość zwiedzenia pojazdów wojskowych oraz strażackich.

Jednak to nie koniec obchodów Narodowego Dnia Niepodległości w naszej gminie. W sobotę, 13. listopada, odbędzie się bieg i marsz nordic walking “Bolszewo dla Niepodległoej” ( szczegóły: Ruszyły zapisy na bieg “Bolszewo dla Niepodległej” – Gmina Wejherowo (ugwejherowo.pl)) oraz turniej piłki ręcznej dziewcząt i chłopców o puchar wójta Gminy Wejherowo ” Świętujemy odzyskanie niepodległości na sportowo” ( szczegóły: Turniej piłki ręcznej w ramach obchodów Święta Niepodległości – Gmina Wejherowo (ugwejherowo.pl))

Więcej zdjęć dostępnych w Galerii Dzień dla Niepodległej- 11. listopada – Gmina Wejherowo (ugwejherowo.pl)