Na ostatniej tegorocznej sesji Rady Gminy Wejherowo radni pochylili się nad projektem uchwały budżetowej na rok 2023, który został przyjęty jednogłośnie. Podobnie jak w roku bieżącym zaplanowane zostały duże nakłady na wydatki inwestycyjne.
-Tworzenie tego projektu nie było łatwym procesem. Mimo wielu wyzwań, z którymi przyszło nam się zmierzyć, udało nam się stworzyć budżet, z realizacją wielu inwestycji, a także wieloma zadaniami projektowymi– podkreślił w swoim wystąpieniu wójt Przemysław Kiedrowski.
Ogólna struktura budżetu przedstawia się następująco:
Planowane dochody- 148.469.677 złotych
Planowane wydatki- 161.227.228 złotych
Planowany deficyt 12.757.551 złotych
W 2023 roku planowana jest dalsza spłata zaciągniętych kredytów, bez zaciągania nowych zobowiązań. Planowane zadłużenie na koniec przyszłego roku to 21,6 miliona złotych. Zauważyć należy, że w stosunku do końca 2021 roku zadłużenie samorządu zmniejszy się aż o 15 milionów złotych.
Jeżeli chodzi o planowane wydatki to analogicznie jak w poprzednich latach największa część przewidziana jest na oświatę ( 63,9 miliona złotych). Drugą największą grupę wydatków stanowią wydatki związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska ( 23,2 miliona złotych). Kolejną kategorią są środki przeznaczone na transport i łączność (18,6 miliona złotych) Wydatki w dziale Rodzina, które w poprzednich latach były drugą największą kategorię wydatkową, ze względu na wspomnianą wcześniej zmianę w wypłacaniu zasiłku wychowawczego 500+, w 2023 roku zajmują czwartą pozycję (16,4 miliona złotych). Cztery wymienione działy odpowiadają razem za nieco ponad ¾ wszystkich planowanych wydatków.
Mimo wielu trudności udało się wyasygnować w budżecie ponad na zadania inwestycyjne rekordową kwotę 27 milionów złotych. Podobnie jak w 2022 roku podstawowym założeniem było, aby inwestycje były zlokalizowane w wielu sołectwach, żeby także mniejsze miejscowości odczuły poprawę w tym zakresie. Priorytet nadany został inwestycjom, które są wsparte środkami zewnętrznymi.
W kontekście inwestycji najwięcej zawsze mówi się o infrastrukturze drogowej, ale nie mniej ważna jest infrastruktura wodociągowo- kanalizacyjna czy około drogowej. Ostatni rok pokazał, że w aspekcie sieci wodociągowej konieczne są zdecydowane działania. Do niedawna nie była dokładnie znana skala potrzeb inwestycyjnych w tym aspekcie, gdyż duża część sieci nie była zinwentaryzowana. Urząd Gminy prowadzi intensywne działania, aby jak najszybciej nadrabiać zaległości. Lecz z przeprowadzonych inwentaryzacji wyłania się ponury obraz : sieci w dużych odcinkach wykonanej z węży strażackich, rur azbestowych, które już dawno powinny być wyłączone z eksploatacji. Konieczne jest tu zdecydowane przyspieszenie i zwiększenie nakładów inwestycyjnych. Dlatego przeznaczenie największych od wielu lat środków na inwestycje w sieci wodociągowo-kanalizacyjne na poziomie 2,4 miliona złotych.
Niezwykle istotne jest także wykonywanie prac projektowych, gdyż to umożliwia staranie się o uzyskanie dofinansowania zewnętrznego. Niejednokrotnie okazuje się, że sam proces budowy jest znacznie krótszy od czasu potrzebnego na wykonanie dokumentacji projektowej. W przyszłym roku chcemy wykonać bardzo dużo projektów, co pozwoli aplikować o środki zewnętrzne. A musimy pamiętać, że niedługo zaczną być ogłaszane konkursy w ramach nowej perspektywy budżetowej ze środków unijnych, co stwarza dla nas szanse na uzyskanie kolejnego wsparcia.
Do głównych zadań inwestycyjnych planowanych na przyszły rok są:
INFRASTRUKTURA DROGOWA
- Budowa ulicy Strażackiej w Bolszewie
- Budowa ulic Pszenicznej i Jęczmiennej w Gościcinie
- Przebudowa drogi w Reszkach
- Budowa ul. Dębowej w Bolszewie
- Budowa kanalizacji deszczowej w Pętkowicach
- Rozbudowa i przebudowa dróg gminnych w sołectwach
INFRASTRUKTURA DROGOWA ( PROJEKTY)
- Projekt drogi do Zielonego Dworu w Gościcinie wraz z obiektem mostowym
- Projekt ulicy Brzozowej w Gościcinie
- Projekt ulicy Dworskiej w Gościcinie
- Projekt odwodnienie ulic Równej i Starowiejskiej w Gowinie
- Koncepcja przebudowy ul. Ks. Heyke w Nowym Dworze Wejherowskim
- Projekt ulic Kwiatowej w Sopieszynie i Topolowej w Ustarbowie
- Projekt ulicy Żwirowej w Bieszkowicach
- Projekt przebudowy ul. Świerkowej w Łężycach
- Projekt ulicy Leszczynowej w Bolszewie wraz z odwodnieniem
- Projekt kanalizacji deszczowej w Bolszewie ul. Klonowa
- Koncepcja układu drogowego w obrębie skrzyżowania ulic Słonecznej, Szkolnej i Południowej w Bolszewie
INFRASTRUKTURA WODOCIĄGOWO-KANALIZACYJNA
- Budowa i przebudowa sieci wodociągowej w Gowinie ul. Różana
- Projekt i budowa ujęcia wody i stacji uzdatniania w Gowinie
- Projekt i budowa zbiornika w Pętkowicach
- Projekt i wykonanie studni nr 3 w Kąpinie
- Projekt i budowa stacji podnoszenia ciśnienia w Gniewowie
- Rozbudowa i przebudowa sieci wodociągowej
- Projekt kanalizacji sanitarnej w Gowinie
- Projekt kanalizacji sanitarnej w Gościcinie ul. Brzozowa
INFRASTRUKTURA OŚWIETLENIOWA
- Rozbudowa sieci oświetlenia ulicznego na terenie gminy – Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład
W trakcie sesji odbyło się także ślubowania i wręczone zostały akty awansu zawodowego dwóm nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej w Gowinie: pani Agnieszce Sokalskiej oraz pani Angelice Renk.