Gmina wejherowo

Aktualności

Zostań zwycięzcą – oddaj krew!

WIĘCEJ INFORMACJI W ROZWINIĘCIU

 Krew oddać mogą osoby od 18 do 65 roku życia:

– które ważą co najmniej 50 kilogramów;
– u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
– które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
– które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi

Należy stawić się wyspanym, wypoczętym i zdrowym (bez objawów przeziębienia), nie brać przyjmować leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych. Mimo to, należy poinformować lekarza kwalifikującego o wszystkich przyjmowanych suplementach diety oraz lekach.

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i mieć przy sobie dokument ze zdjęciem (najlepiej dowód osobisty). Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew to jeden z podstawowych, jeśli nie najważniejszy płyn ustrojowy w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą powodować utratę większej lub mniejszej jej ilości. Przy niewielkim ubytku, nasz organizm jest w stanie sam go zregenerować. Większe krwotoki mogą stać się przyczyną realnego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Również wiele chorób, mogących zaistnieć bez nagłych wypadków, wymaga podania pacjentowi krwi pełnej lub pojedynczych jej składników. Stąd też zawsze istnieje potrzeba oddawania krwi. Mimo ogromnych postępów, jakie czyni w ostatnich latach medycyna, nie udało się wynaleźć preparatu sztucznie wytwarzanego, który mógłby w pełni zastąpić życiodajny płyn, nieustannie krążący w naszych tętnicach i żyłach. .Współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez ważnych partnerów: krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek.