Gmina wejherowo

Aktualności

XXII odsłona Festynu Kultury Kaszubskiej i Religijnej z wyjątkowymi gośćmi!

34

26 czerwca w Gościcinie odbył się XXII Festyn Kultury Kaszubskiej i Religijnej. Uroczystość poprzedziła celebracja Mszy świętej inaugurującej odpust Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

33

26 czerwca w Gościcinie odbył się XXII Festyn Kultury Kaszubskiej i Religijnej. Uroczystość poprzedziła celebracja Mszy świętej inaugurującej odpust Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Festyn rozpoczął się oczywiście od odśpiewania Hymnu Kaszubskiego przy akompaniamencie Orkiestry Parafii M.B.R. z Luzina. Następnie ks. kanonik Stanisław Bach zaczął od powitania wszystkich osób oraz podziękowań za tak liczne przybycie. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. posłanka na Sejm Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Zastępca Wójta Gminy Wejherowo – Maciej Milewski. Głos zabrała również pani poseł, która nie kryła wzruszenia z powodu tak entuzjastycznego i gościnnego przyjęcia. Należąca od lat do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego serdecznie życzyła wszystkim udanej zabawy i czerpania przyjemności z propagowania naszej lokalnej tradycji. Nie mogło zabraknąć także kilku krótkich zdań wygłoszonych przez Zastępcę Macieja Milewskiego. W imieniu swoim oraz Wójta Henryka Skwarło podziękował proboszczowi za wieloletnie zaangażowanie w opiekę nad parafią oraz niezwykłą troskę o krzewienie kaszubskiej kultury.

Należy wspomnieć, że rokrocznie festyn cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz bogatszym repertuarem. Nie inaczej było i tym razem. Już samych akcentów muzycznych było naprawdę sporo. Oprócz wspomnianej wcześniej orkiestry wystąpiły zespoły kaszubsko-folklorystyczne: „Kaszubki” oraz „Lewino”. O aspekt religijny zadbał zespół „Eliszama”, natomiast do tańca porwała wszystkich grupa taneczna „Rosa”. O dobry humor i samopoczucie naszych gości troszczył się nieustannie ks. proboszcz opowiadając dowcipy w języku kaszubskim. Kabaret „Werblińskie Purtki” także znakomicie wywiązał się ze swojego zadania, rozweselając widzów do łez. Wszyscy chętni mogli wykazać się poziomem swojej znajomości kaszubszczyzny w konkursie wiedzy kaszubskiej. Największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z fantami, gdzie do wygrania były wspaniałe nagrody. Nikogo nie zniechęcały nawet długie kolejki, gdyż na największych szczęśliwców czekały rowery górskie!

 

XXII odsłonę Festynu Kultury Kaszubskiej i Religijnej należy uznać za jedną z najbardziej udanych. Znakomita atmosfera, cudowna publiczność i doskonała muzyka pokazały, że My ludzie z Kaszub potrafimy się bawić na prawdę wyśmienicie. I nie przeszkodziły nawet opady deszczu, które dały o sobie znać kilka razy. Dla tak znakomitej widowni przygotowany był oczywiście równie znakomity poczęstunek. Przekąski w postaci chleba z prawdziwym swojskim smalcem, skwarkami oraz ogórkiem małosolnym rozchodziły się niczym ciepłe bułeczki.  Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję!

>>>zobacz zdjęcia<<<