Gmina wejherowo

Aktualności

Uroczystości w Piaśnicy

Uroczystości ku czci Pomordowanych w Lesie Piaśnickim w latach 1939-1940 odbyły się w minioną niedzielę na tamtejszym cmentarzu. Mszę świętą odprawił oraz homilię wygłosił ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. 

 

 

Tłum pielgrzymów co roku przybywających do piaśnickich lasów oraz osoby, które po pierwszy wzięły udział w jesiennym nabożeństwie, przybyli 7 października na cmentarz ofiar hitlerowskiej zagłady w Piaśnicy. Mimo padającego deszczu, stanęli nad grobami tych, którzy za bycie Polakami zapłacili najwyższą cenę.
Obchody rozpoczęły się Nabożeństwem Oczekiwania, czyli programem artystycznym przygotowanym przez uczniów Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, który w swym przemówieniu zwracał się głównie do osób w szczególny sposób troszczących się o zachowanie pamięci o zbrodni piaśnickiej. Z tego miejsca, w kolejną rocznicę upamiętniającą dramat Piaśnicy chciałbym podziękować wszystkim instytucjom państwowym, placówkom oświatowym, stowarzyszeniom, badaczom, artystom, osobom duchownym i świeckim, wszystkim tym, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do wzbogacania wiedzy o Lasach Piaśnickich i oddawania temu miejscu należnej mu czci i szacunku. Wierzę, że kolejne pokolenia, a zwłaszcza obecna tu młodzież nie potraktują tego miejsca i tych spotkań jedynie jako jedną z wielu obowiązkowych lekcji historii, a przyjmą to dziedzictwo jako własne, także z pragnieniem ustawicznego jego wzbogacania i przekazywania swoim następcom – mówił.
W podobnym tonie zwrócił się do zebranych podczas homilii arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, kolejny raz wzywający do odważnego świadczenia o popełnionej tu zbrodni. Podziękował również wszystkim, którzy pomimo wielu niesprzyjających warunków, wzięli udział w uroczystościach. Wśród przybyłych gości, którzy złożyli przed ołtarzem kwiaty i wieńce znaleźli się m.in. posłowie na Sejm Jarosław Sellin, Krystyna Kłosin, Dorota Arciszewska – Mielewczyk, Kazimierz Plocke i Jerzy Budnik. Hołd oddali również przedstawiciele władz wojewódzkich – Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, wójtowie i burmistrzowie okolicznych samorządów, radni i sołtysi gminy Wejherowo, przedstawiciele środowisk kombatanckich, niepodległościowych i harcerskich oraz reprezentacje szkół z terenu całego województwa pomorskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA