Gmina wejherowo

Aktualności

To już 25 lat! Jubileusz działalności Spółki Wodnej Kniewo

15

7 marca 1991 r. w siedzibie Rejonowego Oddziału WZIR w Wejherowie miejsce miało pierwsze spotkanie grupy założycielskiej Spółki Wodnej Kniewo. W trakcie tamtego spotkania ustalono m.in. granice terytorialne działania spółki, kwestie finansowe oraz sporządzenie dokumentacji technicznej. 19 sierpnia tego samego roku Urząd Rejonowy w Wejherowie orzekł o dokonaniu podziału Gminnej Spółki Wodnej W Wejherowie. Na mocy tej decyzji powstała Spółka Wodna Kniewo, za utworzeniem której wypowiedziało się 24 rolników z Kniewa, Warszkowa oraz Zamostnego. Trzy dni później została ona wpisana do Księgi Wodnej Spółek Województwa Gdańskiego pod poz. 119, tym samym otrzymując osobowość prawną. Z okazji jubileuszu 25-lecia  upamiętniającego to wydarzenie, w zeszłym tygodniu w piątek w świetlicy wiejskiej w Kniewie odbyło się walne zgromadzenie.

10

7 marca 1991 r. w siedzibie Rejonowego Oddziału WZIR w Wejherowie miejsce miało pierwsze spotkanie grupy założycielskiej Spółki Wodnej Kniewo. W trakcie tamtego spotkania ustalono m.in. granice terytorialne działania spółki, kwestie finansowe oraz sporządzenie dokumentacji technicznej. 19 sierpnia tego samego roku Urząd Rejonowy w Wejherowie orzekł o dokonaniu podziału Gminnej Spółki Wodnej W Wejherowie. Na mocy tej decyzji powstała Spółka Wodna Kniewo, za utworzeniem której wypowiedziało się 24 rolników z Kniewa, Warszkowa oraz Zamostnego. Trzy dni później została ona wpisana do Księgi Wodnej Spółek Województwa Gdańskiego pod poz. 119, tym samym otrzymując osobowość prawną.

Z okazji jubileuszu 25-lecia  upamiętniającego to wydarzenie, w zeszłym tygodniu w piątek w świetlicy wiejskiej w Kniewie odbyło się walne zgromadzenie. Posiedzenie otworzył Janusz Kos przewodniczący Spółki, który zaczął od powitania wszystkich gości. Oprócz członków pojawili się m.in. Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski, Henryk Skwarło – Wójt Gminy Wejherowo, Józef Pranga – radny Gminy Wejherowo, Krystyna Klawikowska – Sołtys Kniewa, Dariusz Rytczak – radny V kadencji Rady Powiatu Wejherowskiego, Michał Machnikowski – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wejherowie,  Eugeniusz Miotke – kierownik Terenowego Oddziału w Redzie (Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego) oraz Piotr Czerwiński kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami. Podczas obrad m.in. przyjęto poprawki dot. zmiany budżetu Spółki na 2016 rok. Najważniejszą uchwałą była jednak decyzja o odwodnieniu rowów E1 i B3, jednocześnie pełniących funkcję przeciwpowodziową. Postanowienia te wynikały bezpośrednio ze skutków nawałnicy lipcowej, której następstwami były zniszczenia na terenie całej Gminy. Po zakończeniu porządku obrad odbyła się ceremonia wręczenia odznaczenia państwowego. Zaszczytu tego dostąpił Janusz Kos, który poprzez swoje wieloletnie zaangażowanie i poświęcenie na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, aktywnie przyczyniał się do powstawania oraz funkcjonowania Spółki Wodnej Kniewo. Odznakę honorową za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejwręczyła Gabriela Lisius. Warto zaznaczyć, że jest to ogromne wyróżnienie nie tylko dla Gminy Wejherowo, ale także dla całego Powiatu Wejherowskiego. Następnie Starosta Wejherowski uhonorowała osoby, które od kilkunastu lat nieustannie działały na rzecz Spółki, w tym członków działających od początku jej istnienia. Wyróżnieni zostali: radny Józef Pranga, sołtys Krystyna Klawikowska i przewodniczący zarządu Janusz Kos, oraz inni członkowie spółki: Bogusław Pobłocki,  Stanisław Maszota, Janusz Nalepa, Jacek Krefta, Andrzej Czylkowski. Swoje uznanie wyraził także Wójt Henryk Skwarło, który podziękował wszystkim za dotychczasową pracę oraz życzył dalszych sukcesów. W dowód wdzięczności Wójt wręczył blisko 30 osobom książki Dzieje Naszej Gminywraz z dedykacją. W ramach podziękowania za wieloletnie wsparcie działalności Spółki, pamiątkowe medale od Spółki otrzymali m.in. Henryk Skwarło oraz Gabriela Lisius.

>>>zobacz galerię<<<