Kościół
Parafia w Górze została założona w XII wieku.
Parafia w Górze została założona w XII wieku. Od tamtej pory granice parafii stale się rozszerzały. Wynikało to z faktu, iż mieszkańcy Góry karczowali okoliczne lasy, a następnie wykarczowane tereny przeznaczali pod uprawę. Trwający w czasie proces spowodował, że obrzeża parafii sięgały od Kniewa na północnym-zachodzie do Bieszkowic na południowym-wschodzie. Po zajęciu Pomorza przez Zakon Krzyżacki nastąpiły znaczące zmiany w administracji i organizacji miejscowości. Mieszkańcy Góry zmuszeni byli uiszczać daniny panom feudalnym, zaś Zakon zobowiązany był do opieki nad parafią. Obsadzenie probostwa i nadanie mu 2 łanów wolnych (czyli 35 ha) zostało potwierdzone w dokumencie z 1342 r. W 1400 r. w skład parafii Góra wchodziły Bolszewo, Rybno, Kniewo, Pętkowice, Bieszkowice, Orle, Zelewo, oraz Śmiechowo i Nanice. Po drugim pokoju toruńskim (1466 r.) na skutek włączenia Pomorza do Polski, Zakon Krzyżacki ostatecznie utracił władzę nad parafią w Górze. W XV wieku właścicielami sąsiednich majątków w Bolszewie były protestanckie rodziny Janowskich i Bolszewskich. Protestancka szlachta prowadziła z katolickimi władzami kościelnymi długotrwałe spory. Z tego powodu parafia w Górze nie zawsze była obsadzona przez proboszcza katolickiego. Głównym zarzewiem sporów był fakt istnienia na terenie Góry protestanckich grobowców (ich resztki do dnia dzisiejszego znajdują się w miejscowym parku) W tym czasie opiekę nad parafią w Górze przejęła rodzina Wejherów. Dzięki wsparciu nowego rodu oraz pomocy parafian proboszcz rozpoczął odnawianie starego drewnianego kościoła. W tym czasie starosta pucki Jan Wejher lokował na terenie parafii nową wieś – Kniewo.
Stacks Image 330
Kościół w Górze
Na przełomie XVII i XVIII wieku opiekunami kościoła w Górze były rody Wejherów i Przebendowskich
Z przekazów historycznych wynika, że w XVII wieku w zarządzaniu parafią występowały gwałtowne spory spowodowane istnieniem podwójnej administracji. Pierwszą tworzył właściciel lub dzierżawca wsi ze swoimi urzędnikami, zaś drugą proboszcz parafii zwany zarządcą. Znaczące zmiany w funkcjonowaniu parafii nastąpiły w połowie XVII wieku. Prowadzone przez Polskę nieustanne wojny, w tym między innymi najazd Szwedów, doprowadziły okoliczne majątki do ruiny. Z uprzednio ośmiu istniejących gospodarstw w Górze pozostały tylko dwa. Działania wojenne powodując ubożenie parafii oraz niezbyt liczne powołania kapłańskie wpłynęły na decyzję bp. Włocławsko – pomorskiego Mikołaja Gniewosza, który postanowił 9 czerwca 1649 r. „kościół parafialny w Górze Królewskiej przyłączyć do kościoła wejherowskiego jako macierzy, zarówno z powodu małych dochodów kościoła w Górze jak i sąsiedztwa, i ogłosić kościół w Górze za filialny, a kościół w Wejherowie za macierzysty”. Na przełomie XVII i XVIII wieku opiekunami kościoła w Górze były rody Wejherów i Przebendowskich, które najprawdopodobniej ufundowały obraz Najświętszej Marii Panny do głównego ołtarza. Ostatnie lata przed zaborem Pomorza przez Prusy (1772) upłynęły dość spokojnie. Po rozbiorach kościół w Górze zyskał dobrego administratora w osobie ks. Franciszka Antoniego Grecy proboszcza wejherowskiego. W 1824 r. wprowadzono do kościoła nowy podział administracyjny. Stolicę biskupów chełmińskich przeniesiono do Pelplina, co ułatwiało zarządzanie. Kościół w Górze pozostał nadal filialny, ale podlegał dekanatowi puckiemu
Stacks Image 344
Uroczystość z okazji 100-lecia powstania kościoła w Górze. Na zdjęciu poświęcenie Sztandaru Róż Różańcowych. 2013r.
Niektóre elementy wyposażenia np. ołtarz główny pochodzą jeszcze ze starego kościoła.
Stacks Image 1877
Lata zaborów to także wrogość władz pruskich wobec kościoła katolickiego, będącego na Kaszubach ostoją polskości. Skutkiem niechęci było wysiedlenie oo. Reformatów z Wejherowa. Ostatni zakonnik oo. Ambroży Lewalski opuścił Wejherowo w 1875 r., jako ksiądz świecki. Dawny zakonnik został w Górze wikarym, gdzie głosił miłość do Ojczyzny. Krzewienie polskości było pewnego rodzaju dowodem odwagi i „pracy u podstaw”, wobec narastającej germanizacji. Ze względu na rosnącą liczbę wiernych pod koniec XIX wieku Góra ponownie została podniesiona do rangi parafii. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Felski, który swoją posługę rozpoczął od budowy nowego kościoła. Fundusze na budowę pochodziły z ofiar parafian. Nowy Kościół wzniesiono w latach 1911-1912, a konsekrowano 20 czerwca 1913 r. Ceremonii przewodniczył sufragan Chełmiński bp. Jan Jakub Klunder. Wybudowany na nowo obiekt był murowany, a wieża kościelna została pokryta miedzianą blachą. Kościół został wykonany w stylu barokowym, co miało nawiązywać do kaplic Kalwarii Wejherowskiej. Wyposażenie wewnętrzne obiektu nawiązywało do tradycji kaszubsko-pomorskiej. Niektóre elementy wyposażenia np. ołtarz główny pochodzą jeszcze ze starego kościoła. I wojna światowa przyniosła ogromne straty dla parafii. Władze wojskowe zdarły z wieży miedzianą blachę oraz zabrały do przetopienia kościelne dzwony. Wojnę zakończył traktat wersalski (1919), który określał nowe granice państwowe. W wyniku ustaleń pokojowych pobliskie Kniewo zostało po stronie niemieckiej uszczuplając tym samym zasięg parafii. W okresie międzywojennym znaczący problem stanowiła mieszkająca na tym terenie ludność niemiecka (protestancka), która z reguły była wrogo nastawiona do państwa polskiego. Skutki materialnych strat załagodził proboszcz ks. Józef Gołębiowski (jedyny ksiądz pochowany na tutejszym cmentarzu).
Stacks Image 1873
Po II wojnie światowej parafią kierowali księża pijarzy (ks. Maksymilian Radych, ks. Wincenty Olszewski, ks. Bernard Małek, z którymi współpracował ks. Tomasz Olszówka) sprowadzeni tu przez ks. Stanisława Gorczyńskiego. Sprowadzeni księża kierowali także (samodzielnym) poprotestanckim kościołem w Bolszewie. Wierni Bogu Kaszubi uczestniczyli w nabożeństwach i procesjach mimo niesprzyjającego duchowieństwu ustrojowi politycznemu. O ich religijności świadczyć mogą licznie stawiane przy drogach kapliczki i krzyże. Do dzisiaj stanowią miejsca spotkań na modlitwie podczas nabożeństw majowych i październikowych. Po ojcach pijarach parafią kierowali: ks. Ludwik Berger, ks. Jerzy Głowacki, ks. Jerzy Politowski. Obecnie parafią kieruje ks. Jerzy Osowicki, który przyczynił się do gruntownej odnowy kościoła.