Gmina wejherowo

Aktualności

Ruszyła budowa sali sportowej w Górze!

Kilkanaście lat trwały starania o wybudowanie sali sportowej przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Górze. 21 września ziściły się marzenia dyrekcji, rodziców, a przede wszystkim uczniów, którzy najprawdopodobniej już w przyszłym roku szkolnym ćwiczyć będą w budowanej właśnie hali gimnastycznej.

 

 

Wiele znamienitych gości, w tym m.in. poseł Jerzy Budnik, starosta powiatu wejherowskiego Józef Reszke, zastępca dyrektora Departamentu ds. Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Maciej Kowalczuk, członkowie rodziny Ignacego Żylicza byli świadkami historycznego, nie tylko dla uczniów podstawówki wydarzenia. Po wielu latach walki o godne warunki do rozwoju fizycznego najmłodszych, udało się doprowadzić do zapoczątkowania prac budowlanych sali. Symbolicznego wmurowania aktu erekcyjnego w fundamenty hali dokonał Wójt Gminy Wejherowo, dyrektor szkoły w Górze oraz kilku zaproszonych gości. Wszyscy zgodnie wyrażali swoją radość z faktu rozpoczęcia prac i tego, że w niedługim czasie, tak jak pozostali uczniowie z terenu naszej Gminy, dzieci z Góry, Kniewa, Zamostnego i Warszkowa będą mogli uczyć się w godnych i komfortowych warunkach.
Drugim, równie ważnym wydarzeniem tego dnia, było uroczyste nadanie nazwy jednej z ulic Góry. Dzięki inicjatywie i staraniom red. Reginy Osowickiej, jedna z ulic przylegających do dawnej siedziby rodziny Żylicz nazwana została Aleją Rodziny Żyliczów. Założyciel rodu – Ignacy Żylicz to znana, nie tylko w Górze postać. Był on prekursorem licznych zmian w uprawie ziemi, działał w Powiatowym Zjednoczeniu Producentów Rolnych w wejherowie i Pomorskiej Izbie Rolniczej. Przejął prezesurę Rady Wydziału Kaszubskiego przy Pomorskim Towarzystwie Rolniczym. Przyczynił się także do ponownego uruchomienia linii kolejowej Wejherowo – Zamostne, zbudowanej za czasów pruskich. Był również znanym hodowcą koni arabskich. Chcąc podkreślić również dobroczynną działalność, dobrze wspominanej przez mieszkańców Góry, żony Ignacego Żylicza Barbary, na jednym z zebrań sołeckich zdecydowano, że nazwą ulicy powinno się uczcić pamięć także tej zacnej postaci. Przybyli na uroczystość odsłonięcia tablicy ich dzieci, serdecznie dziękowali za ten wyraz głębokiego szacunku mieszkańców oraz uhonorowanie społecznej działalność ich rodziców. Głos zabrali, urodzeni w Górze, prof. Marek Żylicz oraz inż. Andrzej Żylicz.
Odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy dokonał Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło oraz red. Regina Osowicka. Poświęcenia dokonał ks. kanonik Jerzy Osowicki.
W obu uroczystościach udział wzięli także zastępca wójta Maciej Milewski, doradca wójta dr Krzysztof Zabiegliński, radni Gminy Wejherowo, sołtys Góry Genowefa Dampc, dyrektorzy szkół oraz rodzice uczniów.

zobacz zdjęcia