Gmina wejherowo

Aktualności

Ponownie wspominali żołnierzy z Białej

 Salwą honorową uczczono pamięć 28 żołnierzy, którzy polegli w okolicach Białej w pierwszych tygodniach II wojny światowej. 5 września odbyły się tam uroczystości ku czci żołnierzy z I Morskiego Pułku Strzelców.

 Kilkanaście delegacji ponownie złożyło kwiaty na mogile żołnierzy z Białej, by oddać hołd tym, którzy na polu bitwy polegli już w pierwszych tygodniach hitlerowskiej okupacji. Świadkiem tych wydarzeń był porucznik w stanie spoczynku Aleksander Pawelec, który tradycyjnie już, niemal godzinę po godzinie, odtwarzał zebranym dramat żołnierzy ich rodzin i pozostałych cywilów, których wojna zaskoczyła w tym samym stopniu.
W słowach przemówienia, zastępca wójta Maciej Milewski porównał tragedie, jakie odbywały się wtedy w domach walczących Polaków ze współczesnymi wojnami i tym samym strachem i bólem zaangażowanych w nie rodzin. Całości dopełniła młodzież z Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie, która zaprezentowała krótki program artystyczny. W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele Biur Poselskich Pani Krystyny Kłosin, Jerzego Budnika, i Kazimierza Plocke, przedstawiciele Oddziału Zabezpieczenia Marynarki Wojennej z panem komandorem Krzysztofem Haponiukiem i Dowództwem Garnizonu Wejherowo z panem komandorem Romanem Kreftem na czele, przedstawiciele władz samorządowych z sekretarzem powiatu wejherowskiego panem Markiem Pankiem oraz sekretarzem miasta Wejherowa Bogusławem Suwarą. Byli również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji z panem inspektorem Krzysztofem Lawerem, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Wejherowa oraz Aresztu Śledczego, a także radni i sołtysi Gminy Wejherowo, dyrektorzy szkół, przedstawiciele kierownictw placówek szkolno – wychowawczych miasta i gminy Wejherowo, młodzież szkolną i żołnierze.

zobacz zdjęcia