Gmina wejherowo

Aktualności

Pamiętamy o Lucjanie Cylkowskim

 

Lucjan Cylkowski – polski harcmistrz przesłuchiwany i torturowany w czasie II wojny światowej przez Gestapo,  członek ruchu oporu, męczennik w walce o wolność. Człowiek, któremu co roku oddają cześć uczniowie, władze samorządowe gminy Wejherowo i goście z towarzystw staroharcerskich z Gdyni i Gdańska. Uroczystości upamiętniające tę wielką postać odbyły się przed domem w Bolszewie, w którym przez rok ukrywał się przed hitlerowcami.

 

 

 

Patriota, nauczyciel, człowiek, który harcerskie wartości takie jak wolność i niepodległość kraju stawiał zawsze na pierwszym miejscu.  Niezłomny bojownik o prawdę. Zginął z miłości do kraju, którego bronił i którego nie zdradził do końca.
To właśnie sylwetkę tego człowieka przypomnieli sobie, jak co roku,  uczniowie i dyrektorzy samorządowych szkół podstawowych z Gościcina, Góry, gimnazjum z Bolszewa oraz radni gminy Wejherowo. Hołd oddali mu także członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów im. Benedykta Porożyńskiego z Gdyni i Gdańska, którzy podziękowali za podtrzymywanie pamięci o ich współbracie oraz złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą. Miłym akcentem było również wspólne odśpiewanie harcerskiego hymnu, który zaintonowali uczniowie ze SSP w Gościcinie. Wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło w krótkim przemówieniu przedstawił postać Lucjana Cylkowskiego oraz poprzez przybliżenie jego konspiracyjnej działalności uświadomił jego wielki wkład w walkę o wolną i niepodległą Polskę.