Gmina wejherowo

Aktualności

Oddaliśmy hołd poległym w Piaśnicy

Mieszkańcy powiatu wejherowskiego i puckiego licznie zebrali się 7 października w Piaśnickim Lesie, by oddać cześć pomordowanym w czasie II wojny światowej.

Tłumy wiernych przybyły w ubiegłą niedzielę do Piaśnicy. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, radni i sołtysi, przedstawiciele organizacji społecznych i gospodarczych, służb mundurowych, kombatanci i weterani walk, przedstawiciele oświaty wraz z uczniami, przedstawiciele wojska i żołnierze, harcerze, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Jak co roku modlitwą i zadumą uczciliśmy pamięć kilkunastu tysięcy pomordowanych w tym największym na Pomorzu miejscu wojennej martyrologii. Uroczystości rozpoczęło Nabożeństwo Oczekiwania w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Bolszewie. Następnie uczestnicy modlitewnego czuwania mogli wysłuchać Requiem Piaśnickiego, który zaprezentował Teatr Otwarty. Następnie głos zabrał wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, który w swoim wystąpieniu podkreślił raz jeszcze znaczenie tego miejsca i tych, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. Pamięć poległym oddano podczas ceremoniału wojskowego oraz poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Uroczystej mszy świętej koncelebrowanej, za poległych w obronie Ojczyzny, przewodniczył metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Podczas wygłoszonej homilii powrócił do dramatu tamtych dni sprzed 79 lat, podkreślając, iż Piaśnica jest miejscem największego mordu ludności na Pomorzu Gdańskim i stanowi największy obszar bezpośredniej zbrodni hitlerowskiej w kraju.