Gmina wejherowo

Aktualności

Młodzież popisała się wiedzą o Piaśnicy

Już po raz szósty młodzież szkół podstawowych z gminy i miasta Wejherowo wzięła udział w Olimpiadzie Wiedzy o Martyrologii Piaśnicy, będącej częścią Dni Piaśnickich Gminy Wejherowo.
Zmagania uczestników zainaugurowało złożenie kwiatów przed tablicą mjr. Edwarda Łakomego, pierwszego wójta gminy Wejherowo, rozstrzelanego w Piaśnicy. Kwiaty złożyli Wójt Henryk Skwarło, dyrektor SP w Bolszewie Katarzyna Paczoska oraz radny Janusz Daniszewski.

Następnie wykład o działalności Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie wygłosił dr Mateusz Ihnatowicz, czym zainaugurował zasadniczą część konkursu. Wzorem poprzednich lat, rozpoczął go test wyboru. Uczestnicy z największą liczbą punktów zakwalifikowali się do części ustnej, w której odpowiadali na wylosowane pytania przed trzyosobową komisją w składzie: Monika Tomczyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Marcin Drewa – znawca i propagator wiedzy o martyrologii Piaśnicy oraz Elżbieta Grot – kierownik Oddziału Muzeum Stutthof w Sopocie.

Ostatecznie wyniki Olimpiady ukształtował się w następujący sposób.

 

I miejsce – Nikola Małaszycka – SP Bolszewo
II miejsce – Mateusz Cirocki – SP nr 6 Wejherowo
II miejsce – Mikołaj Romanowski – SP Bolszewo

Wyróżnienia:
Weronika Zaborowska – SP Bolszewo
Jakub Lubocki – SP nr 6 Wejherowo
Dominik Noweta – SP Bolszewo

 

Zmaganiom konkursowym przypatrywali się również ks. kanonik Stanisław Bach, Jerzy Budnik, rodzice uczestników oraz młodzież szkolna.