Gmina wejherowo

Aktualności

Kolejne sołectwa uczciły Dzień Seniora

48

Nie tak dawno, bo 20 października na Starym Kontynencie obchodzono Europejski Dzień Seniora. Natomiast, miesiąc później w naszym kraju również celebrowano to święto pn. Ogólnopolski Dzień Seniora. Nie inaczej jest też w Gminie Wejherowo, gdzie poszczególne sołectwa, corocznie w okresie jesiennym świętują Dzień Seniora.

 

1

Nie tak dawno, bo 20 października na Starym Kontynencie obchodzono Europejski Dzień Seniora. Natomiast, miesiąc później w naszym kraju również celebrowano to święto pn. Ogólnopolski Dzień Seniora. Nie inaczej jest też w Gminie Wejherowo, gdzie poszczególne sołectwa, corocznie w okresie jesiennym świętują Dzień Seniora.

19 listopada Święto zorganizowano w Nowym Dworze Wejherowskim. W tamtejszej Szkole Podstawowej sołtys Bożena Holka przygotowała wystawny poczęstunek dla wszystkich chcących celebrować swój dostojny wiek. We wspólnym biesiadowaniu uczestniczyli także Wójt Henryk Skwarło, dyrektor Henryk Miotk oraz radny Stanisław Bieszk. Należy wspomnieć, że pan dyrektor od lat życzliwie udostępnia miejsce do corocznych spotkań, gdzie nie tylko można porozmawiać i posmakować przysmaków, ale także potańczyć! Bo muzyki w Nowym Dworze Wejherowskim nigdy nie brakuje, a i chętnych do skorzystania z okazji do tańca także. Radosne celebrowanie wzbogaciły życzenia od Wójta Gminy, który dodatkowo wyróżnił panią Urszulę Przytocką oraz pana Franciszka Bieszk, czyli najstarszych spośród zebranych. Wyjątkowy wieczór upłynął w życzliwej atmosferze, a obecni mieszkańcy już zapowiedzieli obecność w następnym roku.

Natomiast w minioną sobotę Dzień Seniora uczciły aż trzy kolejne miejscowości. W tym samym dniu najstarsi mieszkańcy Naszej Gminy obchodzili swoje święto w Bolszewie, Bieszkowicach oraz Reszkach.

Dzień Seniora w Bolszewie odbył się w hali widowiskowo-sportowej przy Samorządowym Gimnazjum. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego powitania gości przez sołtysa Edmunda Biangę i dyrektor SG Bolszewo Katarzynę Paczoską. Podczas uroczystości głos zabrał też Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, który jak zawsze skierował kilka ciepłych słów do wszystkich seniorów celebrujących swój zacny wiek. Wójt odniósł się również do gminnego chóru Gaudeamus, który dzień wcześniej oficjalnie obchodził jubileusz 5-lecia swojego istnienia. Z tej okazji, wszyscy zgromadzeni goście nagrodzili chór gromkimi brawami. Poza występem wspomnianego zespołu, wieczór także uświetnili swoim śpiewem nieco młodsi chórzyści, czyli chór szkolny SG Bolszewo pod kierunkiem p. Agnieszki Zielonko.

W trakcie spotkania sekretarz Sekcji Centrum Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych – Marek Klas wręczył Wójtowi statuetkę z wizerunkiem gołębia pocztowego, w podziękowaniu za długoletnią współpracę. Wyróżnienie zostało przyznane w związku  ze spotkaniem podsumowującym wyniki lotów w 2016 roku oraz wręczeniem nagród dla najlepszych hodowców tychże gołębi. Wspomniana uroczystość odbyła się 25 listopada w hotelu Bliza w Wejherowie, a w czasie tego spotkania nagrodzony został także sołtys Bolszewa, który objął oficjalny patronat nad dziesięcioma najdłuższymi lotami gołębi.

Dzień Seniora w Bolszewie zaszczycili swoją obecnością także radni Gminy Wejherowo: Urszula Block, Wojciech Kuziel, Lucyna Pranschke, Janusz Daniszewski i Beata Nowicka. Na zakończenie uroczystości wszyscy seniorzy otrzymali słodkie upominki.

Z kolei Dzień Seniora w Bieszkowicach i Reszkach postanowiono obchodzić w tamtejszych świetlicach. W tej pierwszej  wsi, wieczór swoim przybyciem uświetnił radny Stanisław Bieszk, a w Reszkach – radny Alojzy Formella. Pomimo faktu iż, obie miejscowości są jednymi z najmniejszych sołectw w Gminie Wejherowo, to tego wieczoru, zarówno świetlica w Bieszkowicach, jak i w Reszkach została zapełniona niemal po brzegi przez lokalnych najstarszych mieszkańców. Dodatkowo, w tym drugim sołectwie seniorów odwiedzili nietypowi goście. Na prośbę bowiem tamtejszego sołtysa oraz Rady Sołeckiej, zaproszono policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Wizyta służb mundurowych była spowodowana coraz częstszymi w ostatnim czasie oszustwami na tzw. wnuczka, czy choćby podszywaniem się pod funkcjonariuszy w celu usiłowania wymuszenia pieniędzy. Policjanci Ewa Raif oraz Emilian Gajkowski udzielili wiele cennych wskazówek m.in. jak nie dać się nabrać oszustom, a także w jaki sposób zachować się, gdy zajdzie już do takich sytuacji.

Oczywiście we wszystkich miejscowościach, nie zabrakło słodkiego poczęstunku, a nawet kolacji. Ponadto podczas sobotnich uroczystości, Wójt Henryk Skwarło tradycyjnie już wyróżnił najstarszych mieszkańców poszczególnych sołectw. Na miano Super Seniorów w tym roku zasłużyli: Agnieszka Miastkowska i Zygmunt Patelczyk z Bolszewa, Zygmunt Warkusz i Irena Zaleszczyk z Bieszkowic, oraz małżeństwo Stefan i Teresa Grubba z Reszek. Tym ostatnim, tradycyjne sto lat na akordeonie zagrał pan Jan z zespołu Koleczkowianie, który tamtego wieczoru swoją melodyjną i nastrojową muzyką  umilał seniorom wspólnie spędzony czas. 

Sołtys Bolszewa wraz Radą Sołecką składają serdeczne podziękowania sponsorom: Przedsiębiorstwu Inżynieryjnemu Drewa-Hydroinstal, firmie Usługi Szklarskie Jerzy Trocki, Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Zenon Mański, Stacji Kontroli Pojazdów Kompleks – Koło Blacha oraz sklepom spożywczym „U Beaty” i „Pawilon Handlowy Adam”, a także pozostałym darczyńcom.

>>>Fotogaleria Nowy Dwór Wejherowski<<<

>>>Fotogaleria Bolszewo<<<

>>>Fotogaleria Bieszkowice<<<

>>>Fotogaleria Reszki<<<