Gmina wejherowo

Aktualności

Gminna Orkiestra na Festiwalu w Chorwacji

Festiwal w Chorwacji zakończony, a Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo już w Polsce z zaszczytnym 6 miejscem na 12 orkiestr z europejskich państw. Nagrodę tę zdobyli podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych Europy Środkowej w Split w Chorwacji, jaki odbył się pod koniec kwietnia tego roku.

Festiwal w Chorwacji zakończony, a Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo już w Polsce z zaszczytnym 6 miejscem na 12 orkiestr z europejskich państw. Nagrodę tę zdobyli podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych Europy Środkowej w Split w Chorwacji, jaki odbył się pod koniec kwietnia tego roku. Naszej reprezentacji przypadło zmierzyć się z 50 osobowymi orkiestrami z Chorwacji, Austrii, Czech, Włoch i Finlandii. Orkiestra Gminy Wejherowo liczyła zaledwie 25 osób, jednak nie ilość, a jakość i siła ducha stanowiły sekret ich osobistego sukcesu. Był to ich pierwszy tak poważny konkurs, a mimo to pokonali 6 innych orkiestr pochodzących z całej Europy. 

Przesłuchania odbyły się 23 kwietnia przed pięcioosobowym międzynarodowym jury składającym się z 3 członków z Chorwacji, 1 z Włoch i 1 z Ukrainy. Celem festiwalu była popularyzacja muzyki dętej, rozwój orkiestr i ich współpraca oraz poprawa jakości ich pracy.
Uczestnicy konkursu rywalizowały w kategoriach B, C, D. I i II miejsce zajęły orkiestry z Chorwacji, III z Austrii. Większość z nich miały sporą przewagę liczebną, a co za tym idzie, również większe zróżnicowanie instrumentalne.
Poza przesłuchaniami orkiestrowymi, 24 kwietnia odbyła się również uroczysta parada ulicami miasta Split wszystkich orkiestr, które na promenadzie nad morzem wykonały wspólny koncert, grając razem trzy utwory. Wieczorami natomiast odbywały się kameralne koncerty w hotelu integrujące wszystkie orkiestry. Była to doskonała okazja do poznania muzyki poszczególnych krajów, ich kultury oraz możliwość do zaciągnięcia bardzo cennych znajomości, a nawet wspaniałych przyjaźni. Festiwal stał się doskonałym pretekstem do oceny reprezentowanego przez orkiestrę poziomu oraz mobilizacji do jeszcze intensywniejszej pracy w przyszłości.
Pomimo wielu koncertów i prób udało się również poznać walory krajobrazowe Chorwacji zwiedzając m.in. Park Krka, Split, Trogir i zamek Klis. Wszyscy wrócili we wspaniałych humorach, z cudownymi wspomnieniami i apetytami na kolejne wyzwania!

Serdecznie dziękujemy sponsorom wyjazdu:

– Firmie ALMARES
– Firmie BALEX-METAL
– Firmie DREWA, HYDROINSTAL
– Parafii Orle
– Parafii Bolszewo
– Myjni TIR w Gościcinie
– Piekarnii Lange
– Firmie BUDULEC
– Firmie ORLEX
– Firmie AUDIOLINE
– Firmie KORNIX
– Fabryce Mebli KLOZE
– Firmie PORTA DRZWI
– Firmie ELEKTROPOMIAR
– Wytwórni Wędlin SOBOLSKI
– Piekarni JAŚ
– Przetwórstwu Mięsa KONKOL
– URZĘDOWI MIASTA WEJHEROWO
– STAROSTWU POWIATOWEMU W WEJHEROWIE
– URZĘDOWI MARSZAŁKOWSKIEMU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
– Zakładowi EKO DOLINA w Łężycach
– Panu Jerzemu Groth
– Panu Henrykowi Pionk

DZIĘKUJEMY!

zobacz zdjęcia