Gmina wejherowo

Aktualności

Ekstremalne regaty samorządowców

17 czerwca mimo trudnych warunków pogodowych w Pucku rozegrano VI Samorządowe Regaty Województwa Pomorskiego o Puchar Marszałka Mieczysława Struka. W tym roku na starcie stanęło 15 załóg reprezentujących pomorskie samorządy. Organizatorem imprezy był Harcerski Ośrodek Morski.

17 czerwca mimo trudnych warunków pogodowych w Pucku rozegrano VI Samorządowe Regaty Województwa Pomorskiego o Puchar Marszałka Mieczysława Struka. W tym roku na starcie stanęło 15 załóg reprezentujących pomorskie samorządy. Organizatorem imprezy był Harcerski Ośrodek Morski.

– Na wodzie były bardzo trudne warunki, ale pływało się nam bardzo dobrze – mówił po zakończeniu regat Marcin Styborski, sternik zwycięskiej załogi reprezentującej Gminę Kosakowo. – Nie obyło się bez problemów. Zepsuliśmy start w drugim biegu, musieliśmy się z tego wydrapać, co nie było proste. Pociągnęliśmy w prawo, w stronę brzegu i zmiana wyniosła nas na boję. Udało się i wygraliśmy wszystkie biegi.

Regaty rozegrano przy ulewnym deszczu i silnym wietrze. Dlatego determinację i wolę walki docenili zarówno organizatorzy, jak i sędziowie zawodów. – Bawiliście się świetnie, byliście bardzo zaangażowani i nie wymiękliście, mimo że pogoda dawała popalić – zauważyła sędzia główna zawodów Małgorzata Dębicka.

Wśród niebiorących udziału w wyścigach, oficjalnych gości zaproszonych na imprezę, byli reprezentanci pomorskich samorządów, w tym także Starostwa Powiatowego w Pucku.

– Nasze położenie decyduje o tym, że żeglarstwo cieszy się tu taką popularnością – zauważył Romuald Gałuszko z puckiego starostwa. – Udało się nam zarazić tym sportem różne gremia samorządowe i w efekcie, mimo kiepskiej aury, mamy tu tak liczną grupę zawodników. Pomysłodawcą tych dorocznych regat jest pomorski marszałek, Mieczysław Struk, który przecież sam jest żeglarzem. To także z pewnością wpływa na to, że samorządowcy chętnie uczestniczą w zmaganiach żeglarskich, bo dobry przykład idzie z góry. Pomysł regat będzie w przyszłych latach kontynuowany, a ja sam chętnie pościgałbym się dzisiaj, niestety obowiązki zawodowe sprawiły, że nie mogłem stanąć na starcie.

Po regatach wszyscy zawodnicy i zawodniczki skorzystali z bufetu. Nie zabrakło gorącego żurku, pieczeni, chleba ze smalcem i innych potraw. Był czas na krótki odpoczynek po męczących wyścigach, zmianę zmoczonych ubrań i ogrzanie się.

Podczas uroczystego zakończenia regat wszyscy ich uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami przekazanymi przez sekretarz miasta Puck Agnieszkę Siebiert i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego. Zdobywców pierwszych trzech miejsc uhonorowano statuetkami – miniaturami łódki klasy Puck.

– Gratuluję załogom udanych zawodów – powiedział podczas uroczystości wręczania nagród prezes Witkowski. – Nieprzypadkowo Pomorski Związek Żeglarski jest dziś obecny w Pucku. To efekt naszej współpracy z Harcerskim Ośrodkiem Morskim. Jesteśmy partnerem tych regat, a na kolejne zawody organizowane przez nas wspólnie, zapraszam 21 i 22 sierpnia.

Regaty zorganizowane zostały także przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Puck.

Wyniki:

1. łódź nr 41 – Gmina Kosakowo
Marcin Styborski
Karol Dettlaff
Kacper Frąckowiak

2. łódź nr 11 – Gmina Kosakowo
Jacek Ludwiczak
Kacper Grzelak
Dorota Miszewska

3. łódź nr 42 – Gmina Puck
Krzysztof Mączkowiak
Michał Rohda
Bartłomiej Selke

4. łódź nr 4 – Gmina Wejherowo
Andrzej Hoszko
Justyna Szotrowska
Mariusz Markowski

5. łódź nr 23 – Miasto Puck
Marek Budzisz
Karolina Budzisz
Tadeusz Derkacz

6. łódź nr 13 – Miasto Rumia
Łukasz Drozdowski
Małgorzata Drozdowska
Andrzej Napiórkowski

7. łódź nr 1 – Powiat Kościerski
Wojciech Gackowski
Paweł Dorawa
Julia Gralka
Michalina Jażdżewska

8. łódź nr 22 – Powiat Pucki
Andrzej Sitkiewicz
Dariusz Knitter
Janusz Kuliński

9. łódź nr 12 – Gmina Pruszcz Gdański
Ireneusz Gordon
Marta Karc
Marek Tyłowiecki

10. łódź nr 9 – Gmina Gniewino
Maciej Kropidłowski
Jacek Stawiasz
Łukasz Ziemniewicz

11. łódź 6 – Gmina Czersk
Grzegorz Klauza
Karol Schramke
Mateusz Rydzkowski

12. łódź nr 26 – Gmina Gdańsk
AndrzejRadomski
Mateusz Wojewoda
Dorota Kierat

13. łódź nr 25 – Powiat Pucki
Romuald Włudzik
Rafał Litterski
Karol Miller

14. łódź nr 15 – Gmina Czersk
Stanisław Trzyński
Waldemar Jeziorski
Wojciech Sikorski

15. łódź nr 19 – Powiat Tczew
Krzysztof Maj
Zbigniew Nelke
Sławomir Gniazdowski
Mirosław Raffka

źródło:
http://zeglarski.info/artykuly/ekstremalne-regaty-samorzadowcow/#prettyPhoto