Gmina wejherowo

Aktualności

Dożynki w Nowym Dworze Wejherowskim

Jeżeli dożynki uznać można za odzwierciedlenie mijających żniw, rolnicy naszej Gminy nie powinni mieć powodów do narzekań. W minioną niedzielę gospodarze dziękowali w Nowym Dworze Wejherowskim za dobrą pogodę i wyjątkowy urodzaj.Uroczystą mszą świętą, z towarzyszeniem Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo, rozpoczęło się Święto Plonów w Gminie Wejherowo. W tym roku zaszczyt goszczenia rolników i pozostałych gości przypadł sołtysowi i mieszkańcom Nowego Dworu Wejherowskiego. Na tamtejszym boisku szkolnym odbyła się mniej oficjalna część obchodów, którą zainaugurowało  przekazanie chleba dożynkowego przez starostów – Małgorzatę Niemtz z Nowego  Dworu Wejherowskiego i Romana Konkola z Bieszkowic – gospodarzowi dożynek – Wójtowi Gminy Wejherowo Henrykowi Skwarło. Równie ważnym punktem programu było wręczenie odznaczeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku uhonorowani zostali nim: Dariusz Formella, Bolesław Damaszk, Mirosław Damaszk, Sławomir Goike, Edmund Milewski, Edmund Niemtz i Jan Westphal. Statuetka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafiła natomiast do Piotra Czerwińskiego, Kazimierza Formeli, Władysława Goiki, Waldemara Kowalskiego i Ryszarda Stobby. Wyróżnienia wręczył oraz słowa podziękowań wszystkim rolnikom złożył Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, służący także głosem doradczym w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tej tradycyjnej rywalizacji, o laur najpiękniejszego, walczyły wieńce wykonane techniką tradycyjną oraz misterne zbożowe kompozycje współczesne. I tak I miejsce w kategorii wieńca klasycznego otrzymało sołectwo Gowino, drugie sołectwo Bolszewo, a trzecie Reszki. W kategorii wieńca współczesnego najlepszy wieniec zaprezentowało Gościcino, wyprzedzając Warszkowo. Trzecie miejsce otrzymał wieniec w kształcie krzyża, wykonany przez mieszkańców Nowego Dworu Wejherowskiego.

Dożynki to jednak przede wszystkim czas zabawy, a tej dostarczali licznie przybyłym gościom różnej maści artyści. Wśród nich znalazł się kaszubski zespół dziecięcy z Góry, kapela „Kaszebsci Psote” z Reszek, cyrk Holiday, czy zespół Bliza z Chłapowa, pokazujący, że śpiewać w języku kaszubskim można także muzykę disco – polo. Na scenie zaprezentował się także niezawodny i znany już na całych Kaszubach kabaret Kuńda, który z nowym programem oczywiście rozbawił wszystkich do łez.
Ogromne emocje wzbudziły także konkursy dożynkowe, w których to najmłodsi rywalizowali skacząc w workach, kobiety rzucając  kaloszem do celu, a panowie w parach próbując swoich sił w slalomie taczką wokół pachołków.
Na zakończenie imprezy, pod samą scenę zaprosił wszystkich Andrzej Cierniewski – gwiazda tegorocznych dożynek, który do wspólnej zabawy zachęcał takimi przebojami jak „Dwie morgi słońca” czy „Słodka Karolina”. Tłumnie zebrana widownia śpiewała razem z wokalistą i wyciągała ręce po kolejne płyty, które Andrzej Cierniewski co jakiś czas rzucał w rozbawiony tłum.
Przypieczętowaniem całodniowej zabawy była zabawa taneczna pod gołym niebem, która, nie tylko z powodu sprzyjającej pogody, trwała do późnych godzin nocnych!

zobacz zdjęcia!