Gmina wejherowo

Aktualności

Deszcz nie przeszkodził wspaniałej dożynkowej zabawie!

86

Nie ulega wątpliwości, że jedną z najważniejszych uroczystości organizowanych w Gminie Wejherowo są dożynki. Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się od odprawienia dziękczynnej Mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie.  Eucharystię celebrował ks. kanonik Stanisław Bach, który zaczął od powitania wszystkich przybyłych gości. Wśród zaproszonych pojawili się m.in. Kazimierz Plocke – Poseł na Sejm, Henryk Skwarło – Wójt Gminy Wejherowo, Maciej Milewski – Zastępca Wójta, Ryszard Stachurski – Sekretarz Gminy,  Jerzy Budnik – poseł na Sejm poprzedniej kadencji i Ryszard Czarnecki – Przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego. 

 

36

Nie ulega wątpliwości, że jedną z najważniejszych uroczystości organizowanych w Gminie Wejherowo są dożynki. Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się od odprawienia dziękczynnej Mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie.  Eucharystię celebrował ks. kanonik Stanisław Bach, który zaczął od powitania wszystkich przybyłych gości. Wśród zaproszonych pojawili się m.in. Kazimierz Plocke – Poseł na Sejm, Henryk Skwarło – Wójt Gminy Wejherowo, Maciej Milewski – Zastępca Wójta, Ryszard Stachurski – Sekretarz Gminy,  Jerzy Budnik – poseł na Sejm poprzedniej kadencji i Ryszard Czarnecki – Przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego. W uroczystości uczestniczyli też kapitan Aleksander Pawelec – honorowy obywatel Gminy Wejherowo, wójtowie sąsiednich gmin, sołtysi i radni gminni oraz francuska delegacja z partnerskich miast. Bez wątpienia zaszczytną funkcję sprawowali także Grażyna Wendt i Janusz Kielas, będący starostami. W czasie nabożeństwa proboszcz gościcińskiej parafii przypominał zebranym jak ważne jest w naszym życiu, aby potrafić dziękować nie tylko Bogu, ale także sobie nawzajem za wszelkie owoce ciężkiej pracy. Jednym z istotnych punktów podczas tegorocznych obchodów święta było oczywiście poświęcenie wieńców dożynkowych, misternie skomponowanych przez mieszkańców poszczególnych sołectw. Po Eucharystii, korowód dożynkowy wyruszył spod Kościoła aby udać się w docelowe miejsce uroczystości – na strefę rekreacyjno – sportową w Gościcinie. Paradę prowadzili i zamykali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz radiowozy policyjne.  Dorożkom, kolorowym wozom i mieszkańcom przemarsz umilał akompaniament Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo. Należy przyznać, że orszak robił wrażenie, ni8e tylko na uczestnikach, ale także przechodniach.

Uroczystym złożeniem chleba na ręce gospodarza – Wójta Henryka Skwarło, rozpoczęto dalszą część obchodów. Dodatkowo, jako znak rozpoczęcia biesiady, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie wystrzeliło pocisk z armaty. Następnie po krótkim przemówieniu  Wójta oraz powitaniu wszystkich przybyłych osób, nastąpiła prezentacja wieńców. Komisja składająca się m.in. z sołtysów oraz dyrektor GOK Nataszy Sobczak zdecydowała, że w tym roku w kategorii „wieniec tradycyjny” wygrało Gościcino, natomiast za najładniejszy „wieniec współczesny” nagrodzono Gowino. Każde sołectwo otrzymało pamiątkowy dyplom i nagrodę pieniężną. Warto wspomnieć, że oba wybrane wieńce pojadą 28 sierpnia na Dożynki Powiatowe do Szemuda. Wręczono także nagrody za konkurs „Piękna Wieś”, w którym I miejsce zajęło Kąpino. Następnie odbył się wyczekiwany przez gości etap uroczystości, a mianowicie część rozrywkowa. Przez godzinę publiczność rozgrzewały dzieci i młodzież w widowisku „Talenty Naszej Gminy”. Z lokalnych gwiazd nie zabrakło też zespołu Kaszebsci Psote, natomiast gwoździem programu był występ Michała Milowicza. Znany i ceniony artysta zaprezentował na scenie bogaty repertuar obejmujący własne utwory, jak również wielkie klasyki w tym utwory Elvisa Presleya. Na Biesiadę z Michałem Milowiczem składały się jego solowe wykonania przeplatane występami zespołu zagrzewającego publiczność do wspólnego wykonania szlagierów takich jak „Czerne oczy”. Mimo kiepskich warunków atmosferycznych widzowie nie zrezygnowali z dalszych atrakcji. Wraz z upływem czasu pod scenę przybywała coraz liczniejsza publiczność. I trudnoi się temu dziwić, bowiem niedługo po wspomnianym wystepie, sceną zawładnęli krótowie muzyki disco polo – zespół VERDIS. Rozgrzaną publiczność do późnych godzin wieczornych bawił także zespół PÓŁTORAGOŚCIA. Trzeba nadmienić, że II część Święta Plonów obfitowała także w wiele atrakcji odbywających się poza sceną, w tym zawody sportowe, strzelnica, dmuchany plac zabaw czy punkty gastronomiczne. Wspólne świętowanie było także doskonałą okazją do niesienia pomocy potrzebującym, bowiem przez 5 h przy strefie rekreacyjno – sportowej Czerwony Autobus Krwiodawstwa przyjmował chętnych do oddania krwi. Jak widać, mieszkańcom Gminy Wejherowo żadna pogoda nie jest w stanie pokrzyżować dobrej zabawy!

>>>ZOBACZ GALERIĘ<<<