Gmina wejherowo

Aktualności

Debata i marsz w 99. rocznicę odzyskania niepodległości

     

Wywalczona 99 lat temu niepodległość to wartość, którą doceniają, bez wyjątku, wszyscy Polacy. O wolności mówimy, wolności bronimy, wolność manifestujemy na wiele różnych sposobów. Jak co roku, również i w tym, Gmina Wejherowo także miała swój wkład w narodowym świętowaniu odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pierwsze wydarzenia miały miejsce już 10 listopada, kiedy to Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło wraz z Przewodniczącym Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Januszem Daniszewskim złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą postać pierwszego wójta gminy Wejherowo Edwarda Łakomego. Patriotyczny bukiet, złożyli również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie, na której to zamieszczona jest tablica.


Tego samego dnia, w Bibliotece i Centrum Kultury Gminy Wejherowo odbyła się młodzieżowa debata oxfordzka, której przedmiotem była odpowiedź na pytanie „Czy Polacy korzystają czy odrzucają wartości marszałka Józefa Piłsudskiego – blaski i cienie polskiej demokracji lat 1918-2017”. Tradycyjnie wzięli w niej udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolszewie (wcześniej gimnazjum), z których jedna grupa broniła postawionej tezy, a druga podjęła próbę jej obalenia. Debacie przysłuchiwał się Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, były poseł na Sejm Jerzy Budnik, radni i sołtysi z terenu gminy Wejherowo, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury Natasza Sobczak, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolszewie.


11 listopada to główne uroczystości gminnych obchodów Dnia Niepodległości. Centralnym wydarzeniem był gminny Marsz Niepodległości, który w tym roku przemierzył trasę od kościoła w Bolszewie do kościoła w Orlu. W marszu udział wziął Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło wraz z Zastępcą Maciejem Milewskim, radni i sołtysi gminy Wejherowo, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Bractwa Kurkowego, Bolszewski Klub Rowerowy Cyklista, reprezentacje OSP, a także młodzież szkolna i mieszkańcy gminy. Na czele marszu podążała Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo, która nadawała rytm, przygrywając przez całą drogę znane wszystkim pieśni patriotyczne. Niemal godzinny marsz zwieńczyła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył proboszcz parafii w Orlu ks. Henryk Hildebrandt. Oficjalne obchody święta niepodległości zakończyło wystąpienie Wójta Gminy Wejherowo, w którym podkreślił wyjątkowy charakter tego dnia oraz zachęcał do regularnego manifestowania swojego patriotyzmu. Po mszy, na wszystkich czekała wojskowa grochówka.