Gmina wejherowo

Aktualności

„Chcemë le so zażëc” – wyjątkowa rocznica, wyjątkowego Kaszuba

16

25 października w Filii Nr 1 w Bolszewie odbyły się obchody 35. rocznicy śmierci patrona biblioteki Aleksandra Labuda. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości przez dyrektor biblioteki – Janinę Borchmann. Następnie odśpiewano hymn biblioteki Marsz Zrzeszińców w języku kaszubskim przy akompaniamencie absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku – zespołu Beautiful Souls. Po oficjalnym rozpoczęciu, minutą ciszy uczczono pamięć śp. Aleksandra Labudy. 

 

40

25 października w Filii Nr 1 w Bolszewie odbyły się obchody 35. rocznicy śmierci patrona biblioteki Aleksandra Labuda. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości przez dyrektor biblioteki – Janinę Borchmann. Następnie odśpiewano hymn biblioteki Marsz Zrzeszińców w języku kaszubskim przy akompaniamencie absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku – zespołu Beautiful Souls. Po oficjalnym rozpoczęciu, minutą ciszy uczczono pamięć śp. Aleksandra Labudy.

Wtorkowe wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. Wójt Gminy Wejherowo – Henryk Skwarło, Wójt Gminy Linia – Bogusława Engelbrecht, radni Gminy Wejherowo – Grażyna Baran, Janusz Gafka i Kazimierz Kendziora, oraz sołtys Kniewa – Krystyna Klawikowska. Wśród zaproszonych osób pojawiła się także dr hab. Adela Kuik-Kalinowska, która wygłosiła referat pt. Kaszëbsczim jesmë lëdã – Aleksander Labuda jako piewca Kaszub. Po zakończonym wystąpieniu nauczycielki akademickiej, Wójt Henryk Skwarło, w podziękowaniu za przybycie, osobiście wręczył pani profesor symboliczną różę.

Tego dnia organizatorzy zadbali, aby program uroczystości był równie bogaty, jak twórczość patrona biblioteki. Felietony „Guczowego Macka” w interpretacji Tomasza Fopkego wprawiały widownię w znakomity humor, a o wspaniałą atmosferę muzyczną zadbał wspomniany już wcześniej zespół Beautiful Souls. Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprezentował też promocję audiobooka „Chcemë le so zażëc” A. Labudy. Tytuł płyty odnosi się do jednego z najbardziej znanych i spopularyzowanych zwrotów przez pisarza. Wyrażeniem tym często kończył swoje „gadki” i różnego rodzaju sentencje, a jest ono używane do dnia dzisiejszego przez większość Kaszubów zażywających tabaki.

Przed planowanym zakończeniem pierwszej części obchodów, Janina Borchmann otrzymała bukiet kwiatów od prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Wejherowo – Mirosława Gaffki sołtys oraz Krystyny Klawikowskiej – członka Zarządu. W imieniu całej organizacji złożyli oni podziękowania na ręce dyrektor za promowanie tradycji i kultury kaszubskiej, oraz twórczości Aleksandra Labudy – nie tylko na terenie naszej Gminie, ale także w obrębie całego powiatu. Podczas przerwy kawowej – oprócz gorących napojów i słodkich przekąsek – na wszystkich gości czekał ogromy tort czekoladowy, który swojej wielkości dorównał także wyśmienitym smakiem.

Druga część uroczystości rozpoczęła się od emisji filmu pt. Aleksander Labuda – Portret kaszubski. Scenariusz do filmu napisał Oliver Hirsz, a wyreżyserował go Wiesław H. Kwapisz. Reżyser, który także przybył na spotkanie, w swoim późniejszym wystąpieniu zapowiedział, że wkrótce na ekrany trafi jego najnowszy film pt. Pan Tadeusz – odsłona kaszubska. Podczas swojej przemowy reżyser zdradził widowni kilka ciekawostek o tej ekranizacji, a zarazem przedstawił odtwórczynię roli Zośki – 17-letnią Wiktorię Proć.

W trakcie uroczystości kilka słów o Aleksandrze Labudzie powiedziała też jego córka – Jaromira Labuda. Wspomniała ona m.in. jak wielkim był nie tylko pisarzem, lecz  także człowiekiem, ale jednocześnie kochającym ojcem i skromną osobą za życia.

W ostatniej części tego, jakże obszernego programu uroczystości nastąpiło otwarcie wystawy poplenerowej malarzy z Koła Pasji Twórczych pt. Inspiracje malarskie opowiadaniem Aleksandra Labudy „ Òstatny sąd w Mirchòwie”. Głos na temat ekspozycji zabrał Maciej Tamkun – komisarz artystyczny pleneru, który równocześnie promował folder Inspiracje malarskie opowiadaniem Aleksandra Labudy „Òstatny sąd w Mirchòwie. Brawãda na dzejowò – spòlecznym spòdlim” pod red. Janiny Borchmann. Wszyscy malarze, którzy wzięli udział w tym plenerze malarskim zostali oficjalnie wyróżnieni przez Wójta Bogusławę Engelbrecht.

Na zakończenie, na wszystkie przybyłe osoby czekała jeszcze jedna niespodzianka. Mianowicie była to wykwintna i wystawna kolacja, do której wspaniałą, nastrojową muzykę przygrywali absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Warto wspomnieć, że każdy gość otrzymał upominki w postaci promowanego folderu i audiobooka. Dodatkowo przez cały trwania obchodów odbywał się kiermasz książek regionalnych, zarówno w języku kaszubskim, jak i polskim.

>>>Zobacz galerię<<<