Gmina wejherowo

Aktualności

Apel Pamięci w Białej

Jak co roku, upamiętniono miejsce walki i spoczynku żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców w Białej. Apelem pamięci i salwą honorową oddano hołd poległym za Ojczyznę w pierwszych dniach II wojny światowej. 

Na cmentarzu w Białej zgromadziła się społeczność Gminy Wejherowo oraz okolic by uczcić pamięć żołnierzy. Obecni byli współorganizatorzy uroczystości: przedstawiciele 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wejherowie i Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, weterani walk niepodległościowych, delegacje służb mundurowych, placówek oświatowych, duchowieństwa, organizacji społecznych i gospodarczych. Obchody uświetniła obecność kapitana w stanie spoczynku Aleksandra Pawelca, uczestnika i świadka wydarzeń z 1939 r. Wszystkim za przybycie podziękował Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło.

W hołdzie poległym delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Uroczystość uświetnił występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Bolszewie i akompaniament Gminnej Orkiestry Dętej. Na zakończenie wszystkich zebranych zaproszono na żołnierską grochówkę.